Yeni Sürüm Google Android M'in Açıklanmayan 5 Gizli Özelliği

Yeni Sürüm Google Android M'in Açıklanmayan 5 Gizli Özelliği

Birçok yeni özellikle Google I/O’da tanıtılan Android M 6.0 işletim sisteminin açıklanmayan bazı özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Google işletim sisteminin tüm ana hatlarını açıklamadı. Geride kalan bazı özellikler sadece uygulama geliştiricilere açık ve kullanıcılar bunları şimdilik bilmiyor. Ancak biz bu özellikleri biraz araştırdık ve neler olduğunu bulduk. Şimdi de açıklıyoruz.

Google her ne kadar işletim sisteminin çıkış tarihini 2015’in sonlarına doğru planladığını söylese de,  Android M bazı cihazlara indirilerek denenebiliyor. Bu cihazlardaki tecrübeleri derlemek de bize düştü.

Bu özellikleri okurken hemen hepsinin henüz uygulama geliştiricilerin kontrolünde olduğunu unutmamak lazım. Bu da uygulama özelliklerinin Android M çıkış tarihine kadar defalarca elden geçeceği ve değişikliklere uğrayabileceği anlamına geliyor.  Ancak şu andaki haliyle açıklanmayan özellikler şöyle: 

Otomatik veri yedekleme

Geçen yıl açıklanan ve Android’e dahil edilen bu sistemin Google Android M için bahsedilmemiş olması, sistemlerde olmayacağı anlamına gelmiyor. Android M ilk sürümlerinden itibaren tüm kullanıcılara 25 MB özel bir depolama alanı ayırıyor. Bu Android M içinde kullanacağınız kişisel rehber ve benzeri iletişim bilgilerinin depolanacağı bir alan olacak. Google Drive ya da başka bulut veri saklama uygulamalarından ayrı tutulacak. Bu yedekleme her 24 saatte bir yapılacak. Telefon değiştirildiğinde ya da yeniden sistem yükleme esnasında kullanıcılar Google hesabını zorlamak zorunda kalmayacaklar. Şahsi Android M yedekleme alanından otomatik olarak verilerini telefonlarına senkronize edebilecekler. Kısaca otomatik veri yedekleme artık seçenek dahilinde olmayacak, Android M bunu standart bir işlem olarak sorgusuz sualsiz gerçekleştirecek.

Hızlı ayarlar menüsü sürükle bırak özelliği

Hızlı ayarlar menüsünde sürükle bırak şeklinde ikonları silmek ya da yerini değiştirmek mümkün olabilecek. Google Android Lollipop ile gelen hızlı ayarlar menüsü ayarları bir adım daha kolaylaştırılıyor. Android M’in uygulama geliştirici sürümlerinde bulunan bu özellik kullanıcılara açılacak mı, yoksa Lollipop standartlarında devam edilecek mi bilinmiyor. Ancak böyle bir özelliğin bu sürümde olabileceğini bilmenizde fayda var. 

Sesli arama özelliğine hızlı ulaşma

Kilit ekranını sola doğru sürüklediğimizde, telefon çeviricisi yerine sesli arama ve komut özelliği devreye girecek. Android Lollipop ’ta sana ekran sola sürüklendiğine telefon çeviriciye ulaşabiliyorduk. Kimsenin telefon çevirmekle uğraşmadığının farkına varan Google, yeni işletim sistemi Android M’de sesli komut özelliğini ön plana aldığından dolayı telefon çeviriciyi, sesli komut uygulamasıyla değiştirmiş. Artık ekranı sola sürüklediğimizde sesli arama yapabiliyor olacağız. 

MicroSD kartlar dahili bellek gibi sayılacak

Google, yıllar boyunca microSD kartların varlığını çok önemsemedi. Kaydedilen verileri telefon belleklerine yazarak microSD’ler için manuel çözümler kullanmamıza veya üçüncü parti uygulamalarla çözüm bulmamıza göz yumdu. microSD her zaman Android için sanki bir üvey evlat oldu. Artık, Android M ile bu sorun çözülüyor. Bundan böyle microSD kullanıyorsak, Android M bize bunu dahili bellek gibi kullanmak isteyip istemediğimizi soruyor olacak. Böylelikle kaydedilen uygulama ya da kişisel verilen hangi bellekte yer alabileceğine en başından karar verebiliyor olacağız. Telefonun sabit belleği için geçerli olan her kural, eğer seçerseniz microSD bellekler için de geçerli olacak. 

Sistem arayüzünden tema seçimi

Genellikle Android için alışılmış bir durum değil. Lollipop dahil tüm Android sistemler bir arayüz temasıyla geliyor daha sonra biz onları "Launcher" temalarıyla zenginleştiriyorduk. Ancak Android M birbirinden farklı 2 temayla geliyor; aydınlık ve karanlık. Üstelik sistem kurulurken bize hangi temayı seçmemizi sorarak son derece nazik bir çözüm de sunuyor.

Android arayüzü hemen her sürümde biraz daha özelleşerek sade ve kullanışlı bir hale geldi, bunu kabul etmek gerek. Android M ise başlangıç olarak iki farklı tema arasında seçim yapmamızı sağlayacak. Gittikçe parlak bir hale dönüşen materyal tasarım artık gözünüzü yorduysa, bunu Android M kurarken karanlık tema seçerek geçiştirmek artık mümkün. Bu elbette kullanacağınız üçüncü parti tema paketlerini etkilemiyor. Sadece Android M araüzü için geçerli bir seçenek.

Uygulama geliştiricilerinin kullandığı bu seçenekler bakalım Android M sürümünde kullanıcılarla da buluşabilecek mi?

 Android M Duyuruldu: İşte Gelen Yenilikler

Google’da Leb Demeden Leblebiyi Anlama Devri Başlıyor

Google, Yeni Çıkardığı Akıllı Şifre Lilit Sistemi ile Hayatlarımızı Kolaylaştıracak

YORUMLAR