Yıllandıkça Güzelleşen Internet Explorer Kullanmanız İçin 4 Neden

Internet Explorer 11, kullanıcılara hız, güvenlik, gizlilik ve modern arayüz sunan gelişmiş bir browserdır.

Yıllandıkça Güzelleşen Internet Explorer Kullanmanız İçin 4 Neden

Browser internetin gıdası değil şarabıdır. Gıda dediğin küflenir. Oysa Internet Explorer öyle mi? Yıllar geçmesine rağmen mis gibi...

Her şey Microsoft’un Internet Explorer 2.0’ı piyasaya sürmesiyle başlamıştı. O sıralarda Netscape ile kıyasıya rekabet ediliyordu. İnternet siteleri sayfa altlarına ‘Bu sayfa en iyi Netscape ile görüntülenir.’ ya da ‘Bu sayfa en iyi Internet Explorer ile görüntülenir.’ şeklinde açıklamalar koyuyordu. Bir yanda işletim sistemi pazarında tekel haline gelmiş Microsoft, diğer yanda kendi çapında ün kazanmış Netscape. Güncelleme üstüne güncelleme yayınlanıyor, hatalar birer birer kapatılmaya çalışılıyordu. O zamanlar en büyük sıkıntı güvenlik açıkları ve çökmelerdi. Kullanıcılar adeta lanet okumaya başlamıştı. Internet Explorer 3.0’ın çıkmasıyla rekabet daha da kızıştı.

Netscape ücretsizdi. Sunucu yazılımları satarak ayakta kalabiliyordu. Microsoft bunu farketti ve NT’yi piyasaya çıkardı. Zamanla insanlar Microsoft NT’yi daha çok kullanmaya başlayınca Netscape’in ekmek kapısına kilit vuruldu. Internet Explorer 3.0 CSS desteğiyle birlikte gelmişti. Yazılımcılar sayfa kaynaklarını düzenlemektense Internet Explorer’a uyumlu sayfalar hazırlamaya başladı. Böylece 2002 yılında pazarın %98’ine sahip olan Microsoft, bu zaferin tadını uzun yıllar sürme fırsatına sahip oldu.

2003 yılına gelindiğinde ortaya Mozilla çıktı. Netscape mağlubiyeti sindirememiş olacak ki geliştiricileri kaynak kodlarını 1998’de herkese açtı (adına Mozilla dendi) ve 2003’e gelene kadar birçok yeni özellik eklendi. Mozilla piyasaya çıktığında rekabet inanılmaz boyutlara ulaştı ama Microsoft zaferin tadını çıkarmaya devam ediyordu. Internet Explorer genellikle yerinde saydı, birçok girişimi felaketle sonuçlandı. İkili arasındaki rekabete 2008 yılında Google’da katıldı. Sırasıyla Internet Explorer 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 çıkmıştı ama 2003’den beri hep geriden takip eden, diğer browserları indirmek için kullanılan bir yazılım olmak dışında neredeyse tercih edilmedi.

Yıllarca ezildi, hor görüldü. Mozilla, Chrome ve Opera ile aldatıldı. Ama yılmadı. Internet Explorer 11 ile bomba gibi geldi.

İşte size Internet Explorer kullanmanız için 4 neden: 

1- Hızlı

Gerçekten öyle. Bu benim şahsi görüşüm değil. Bağımsız araştırmalar sonucunda en çok kullanılan browser olan Chrome ile karşılaştırma yapıldı ve Internet Explorer 11’in açık ara önde olduğu gözlendi. Sebebi ise ayrıntılarda gizli. Internet Explorer sayfaları açarken grafik işlemcisi yerine CPU kullanıyor, bu da sayfaların daha hızlı açılmasına yardımcı oluyor.

2- İnternet Siteleri Harika Görünüyor

Microsoft bu yönde kötü bir üne sahip fakat Internet Explorer 11 için aynı şeyi söylemek haksızlık olur. Alışkanlıkları değiştirmek zor olabilir belki ama onu kullanmamanız için bahanelere yer yok. İnternet siteleri onun sayesinde gerçekten harika görünüyor.

3- Geliştirilmiş Gizlilik ve Güvenlik Özellikleri

Normalde tarayıcılarımız internet sitelerinin güvenli olduğunu anlamadan veya biz özel olarak yetki vermeden bir yere bağlanamazlar. Karşılaştırmalar gösteriyor ki Microsoft’un düzenli güncelleme döngüleri sayesinde Internet Explorer 11, güvenliğinden şüphe duyulan veya kimlik avındaki siteleri kolaylıkla saptayabiliyor.

InPrivate’in ne olduğunuzdan haberiniz var mıydı? Kendisi parolalar, arama geçmişi ve sayfa geçmişi gibi bilgileri sekmeyi kapattığınızda anında siliyor. Aynı şekilde izlenme koruması, göz atma geçmişiniz hakkındaki bilgilerin ziyaret ettiğiniz sitelerdeki üçüncü taraf içerik sağlayıcılarına gönderilmesinin engellenmesine yardımcı oluyor. Son olarak Smartscreen Filtresi, bildirilen kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım web sitelerini belirlemenize ve aynı zamanda indirmeler hakkında bilgiye dayalı karar vermenize destek oluyor. Yani Internet Explorer 11 güvenlik testinden de başarıyla geçiyor.

4- Windows 8/8.1 için Modern Arayüz

Bu konuda şüphesiz Google Chrome’un Windows 8 modu öncü oldu fakat Microsoft işin peşini bırakmadı. Windows 8’den itibaren geliştirmeye devam etti ve üst düzey bir dokunmatik ekran arayüzü ortaya çıkardı. Internet Explorer’u kullandığınız cihazlarda bunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Hala içinizde şüphe varsa bu yazıdan bağımsız araştırmalar yapabilirsiniz. Bana kalırsa Internet Explorer 11 bir şans verilmeyi hak ediyor.

İndirmek isterseniz de:

YORUMLAR