Yine Olmadı Apple Dedirten 7 iOS 10 Özelliği

Yine Olmadı Apple Dedirten 7 iOS 10 Özelliği

iPhone 7 ile önyüklü gelen yeni iOS sürümü iOS 10, şu anda cihazların yüzde 34’ünde kurulu. Yüzde 62lik kesim de iOS 9’da kalmayı tercih etmiş, henüz geçip geçmemekte kararsız. Apple’ın güncellemeyi iPhone 5 ve üzeri tüm cihazlara eş zamanlı sunduğunu düşündüğümüzde bu oran az. Bu yazımızda iOS 10’un beğenilmeyen “Yine olmadı Apple!” dedirten özelliklerine değiniyoruz.

Geçtiğimiz hafta final sürümü çıkan, Apple’ın “Şimdiye kadarki en büyük sürümümüz” olarak önümüze sürdüğü iOS 10, beraberinde yenilikten ziyade sorunla geldi. Cihazlarını ilk gün iOS 10’a yükselten iPhone kullanıcılarının yaşadığı sorunları bir araya getirip sizlerle paylaşmıştık. 7 beta sürümün ardından çıkan bir yazılımın bu kadar sorunla gelmesi kabul edilemez ama bu yazımızın konusu bu değil. Hala iOS 10’u yükleyip yüklememe arasında gidip gelen kullanıcılarımız için bir fikir olması açısından Apple’ın bahsetmediği sevilmeyen yanlarından bahsedeceğiz.

Kilidi açmak için kaydırmayın, Home tuşuna basın:

iOS 10’u yüklediğimizde ilk dikkatimizi çeken noktalardan birisi çoğu kişinin iPhone’u öne çıkaran özellik olarak düşündüğü kilit ekranının kaydırarak açılması oldu. iOS 10 ile birlikte meşhur "Kilidi Açmak İçin Kaydırın" yazısına veda ettik. Yerine ana ekran düğmesine basmamız gerektiğini söyleyen bir yazı karşımıza çıkıyor. Bu noktada Touch ID kullanmayı tercih eden etmeyen herkesin ortak görüşü; gıcırdayan Home tuşuna basma zorunluluğunun kötü olduğu. Touch ID kullanıyorsanız basmadan başlangıç ekranınızı görme şansına sahipsiniz. Ancak bu seçenek varsayılan olarak açık gelmiyor. Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik menüsünde ortalara geldiğinizde görebileceğiniz Ana Ekran Düğmesi’ne dokunup Parmağı Koyarak Aç’ı aktif etmeniz gerekiyor. Yeni kilit ekranını açma şekli kesinlikle iPhone 7’nin yenilenen Home butonuna göre tasarlanmış.

Baloncuk bildirimler tüm cihazlarda zengin değil:

Buna bağlı kilit ekranı yeni tasarıma kavuşmuş. Parmağınızı sola kaydırarak kamerayı, sağa kaydırarak widget’larınızı açıyorsunuz. Üstten aşağı çektiğinizde de bildirimleriniz karşınıza çıkıyor. Yenilenen kilit ekranında en dikkat çeken nokta tabii ki bildirimler. Apple’ın “zengin bildirimler” olarak öne çıkardığı baloncuk görünümünde ekranımıza yansıyan bildirimler 3D Touch özellikli iPhone’lar için tasarlanmış. Uygulamaya özel bildirimlerin çoğunda 3D Touch’dan destek almak durumundasınız. Tek hamlede tüm bildirimlerin uçurulması bile sert bastığınızda olan bir şey. Gün sonunda iPhone 6s öncesi cihaza sahipseniz yenilenen bildirimler ekranı sizin için bir anlam ifade etmiyor.

Rengarenk Denetim Merkezi (Hücresel Veri yine yok):

iOS 10’u ilk kurduğunuzda fark edeceğiniz noktalardan bir diğeri de sekmeli tasarıma bürünmüş Denetim Merkezi. WiFi, Bluetooth, Uçak Modu, Rahatsız Etme, Night Shift kısayolları renklendirilmiş şekilde yerli yerinde dururken ısrarlı istediğimiz Hücresel Veri kısayolu hala yok. Bu noktada da 3D Touch karşımıza çıkıyor. Eğer iPhone 6s ve 7 kullanıcısı iseniz Ayarlar simgesine sert dokunarak hücresel veri ekranına ulaşabiliyorsunuz ancak tek dokunuşla açıp kapatma yok. Denetim Merkezi gibi sıklıkla kullanılan bir menüde otomatik açılabilen Night Shift modunun olup hücresel verinin olmaması, bir yana müzik kontrolünün ayrı sunulması, kısayolların farklı renklerde olması… Her açıdan yeni Denetim Merkezi’ni iOS 10’da beğenilmeyenler arasında.

Uyandırmak için kaldır tüm iPhone'larda yok:

“iOS 10 ile birlikte yeni geldi” dediğimiz özelliklerden birisi de iPhone’unuzu hiçbir tuşa dokunmadan uyandırabilmeniz. Ayarlar – Ekran ve Parlaklık altında Uyandırmak İçin Kaldır’ı açarsanız bu özelliği kullanabiliyorsunuz. Lakin bu yenilik tüm cihazlarla uyumlu değil. iPhone 6s, SE ve 7 modellerinden birine sahip değilseniz kilitli ekranda bildirimlerinize bakmak için tuşa dokunmanız gerekiyor. Çok mu gerekli bir özellik veya bu mu yenilik diyebilir veya tam tersini düşünebilirsiniz ancak Apple’ın iOS 10 özellikleri arasında sıraladığı bu özelliği eski cihazlara vermemesi düşündürücü.

Betada sürekli değişen yeni klavye ve kilit sesi:

Beta sürümünde birkaç kez değiştirilen klavye ve kilit sesi de iOS 10’un beğenilmeyen noktaları arasında. iPhone’unuzu sesli kullanmayı seviyorsanız özel karakterlerde ayrı harflerde ayrı ses veren klasik klavyeye alışmanız biraz zaman alacak. Belki de kapatmak isteyeceksiniz. Klavye sesi haricinde kilit sesinin de kulağa hoş geldiğini söylemek pek mümkün değil. iOS 10’a geçmeden klavye ve kilit seslerini YouTube’dan dinlemenizi tavsiye ederim.

Stock uygulamalar aslında silinmiyor:

iOS 10 ile birlikte cihazla önyüklü gelen Apple uygulamalarını kaldırabiliyorsunuz. Hiç kullanmadığınız, kullanmayı düşünmediğiniz uygulamalardan tümünü kaldırma şansına sahip olmadığınız gibi bu kaldırma işlemi klasik uygulamayı kaldırma işleminden farklı. Tamamıyla sistemden kaldırmak yerine sadece gözünüzün önünden kaldırmış oluyorsunuz. Bunu denemek için Ev uygulamasını silmeyi deneyebilirsiniz. Sildikten sonra çok hızlı geri yüklendiğini fark edeceksiniz çünkü dediğim gibi sadece gözünüzün önünden siliniyor. Fazla yer kaplamayan Apple uygulamalarını kaldırıp yer açma gibi bir düşünceniz varsa bunu kafanızdan silin.

Akıllı asistan Siri kullanım süresini kısaltıyor:

Siri, mobil platformda Türkçe konuşulabilen en akıllı sanal asistan konumunda. iOS 10 ile birlikte bildiğiniz üzere Siri, üçüncü parti uygulamalara da açıldı ve Apple WWDC etkinliğinde bunun üzerinde durdu. iOS 10 yayınladığında Siri ile uyumlu uygulamalara baktığımızda bir elin parmaklarını geçmemekle birlikte Türkiye’de kullanılabilir olanlar çok az. WhatsApp’ın son güncellemesinde Siri desteği geldi. Bunun dışında LinkedIn, Runtastic, Uber de Siri desteği sunuyor. Cihazınızda Ayarlar – Siri – Uygulama Desteği menüsüne giderek Siri ile uyumlu uygulamalarınıza bakabilirsiniz. Telefona dokunmadan mesaj göndermek, koşu programı başlatmak, araba çağırmak kulağa hoş gelse de akıllı asistan her zaman açık konumda iPhone’un şarjını sömürdüğünden kapalı tutmak durumunda kalıyorsunuz. Uzun lafın kısası Siri’nin geliştiricilere açılması Plus modeline sahip değilseniz bir anlam ifade etmiyor.

Bu listeyi daha uzatabilirsiniz. iOS 10’un beğenilmeyen özelliklerinden bahsetsek te gereksiz bir güncelleme olmuş demek te haksızlık olur düşüncesindeyim. En azından iPhone 6s/6S Plus, 7/7 Plus’a sahip olanlar için 3D Touch’ın kullanım alanını genişletmesi açısından yüklenebilir ancak her ne kadar iPhone 5’i de desteklese 6s öncesi için boşuna kotanızı harcamayın derim. Yine de iOS 10’u denemek, görmek istiyorum diyorsanız “iOS 10 Nasıl Yüklenir?” “iOS 10 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?” blog yazılarımızı inceleyebilir, deneyip geri dönüş kararı aldığınızda “iOS 10’dan iOS 9’a Nasıl Geri Dönüş Yapılır?” yazımızla da sorunsuzca iOS 9’a dönebilirsiniz.

YORUMLAR