Yolu Yarılamadan Önce Kariyeriniz için Yapmanız Gereken 35 Şey

Kariyer basamaklarını birer birer çıkarken 35 yaşına gelmeden önce kariyeriniz için yapmış olmanız gereken 35 şey.

Yolu Yarılamadan Önce Kariyeriniz için Yapmanız Gereken 35 Şey

Çocukluk ve okul yıllarımız bittiğinde gerçek hayatla yüzleşmemizi sağlayan işlerimiz belki tam olarak farkında olmasak bile kariyerimiz için çok büyük önem taşıyan ve aynı zamanda kişiliğimiz dahil tüm hayatımıza etkisi olan şeyler. Bazı insanlar kariyerleri için hem çok fazla kaygılanıp hem çok fazla önem verirken, bazıları da tam aksine bir gram bile umursamayarak ileride problemler yaşayabiliyor. Bu nedenle kariyerinizi çin yapmanız gereken pek çok şeyi bulabileceğiniz bir liste hazırladık.

Kendi yolunuzu çizeceğiniz kariyeriniz iş dünyasında çalışırken belki farkında olmasanız bile çok önemli. Bu nedenle kariyer basamaklarınızı çıkarken attığınız adımları 2 defa düşünerek çok dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Fakat kariyer demek çocukluk ve okul yıllarındaki eğlence ve heyecandan uzaklaşmak da değil. Bu nedenle ne kadar iyi bir kariyere sahip olursanız olun, kendinize zaman ayırarak eğlenmeyi ve kafanızı boşaltmayı atlamayın derim.

Aşağıda yazacağım 35 madde ise yolu yarılamadan yani 35 yaşına geldiğinizde kariyeriniz için yapmış olmanız gerekenleri içeriyor. Bu listeyi baştan sona kontrol ederek hangileri yapıp yapmadığınız görebilir ve eksik olanları değerlendirerek yapmanın sizin için artılarını iyice düşünüp kariyerinize yeni şeyler kazandırabilirsiniz. Hemen listemize başlayalım. Biraz uzun soluklu bir liste olacağı için sıkılmadan mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

1. Yaptığınız İşi Sade ve  Çok Net Olarak Anlatın

Pek çok kişinin ne iş yapıyorsun sorusu karşısında zorlandığına tanık olmuşumdur. Kendimden örnek verecek olursam, editörüm dediğimde anlamayan pek çok kişi olabiliyor. İş bu noktada zaman zaman tıkabiliyor. Gelinen son noktada ise web sitesinde çalışıyorum demek zorunda kalabiliyorum. Bunun önüne geçmek için soruyu soracak kişilerin yaşlarına, yaşam tarzlarına ve kafa yapılarına göre farklı şekilde kategorilendirme yaparak hepsi için çok sade ve aynı zamanda çok net ne iş yaptığınızın tanımını yapabilirsiniz. Bu soruyu kariyeriniz boyunca duyacağınız için vereceğiniz yanıtın sade, basit ve anlaşılır olması önemli. Bu nedenle yaptığınız işi en kolay ve sade şekilde anlatabilecek açıklamalarını bulmanız gerekiyor.

2. Sahip Olduğunuz En Güçlü Özelliğinizin Farkında Olun

Bir çok konuda yetenekli olabilir ve bunların hepsini işinizde kullanıp kariyerinize artı değer katıyor olabilirsiniz. Fakat yinede bu özelliklerin bir tanesi öne çıkarak daha iyi yapıyor olmalısınız. Çok iyi olduğunuz özellik ya da özelliklerin farkında olmanız daha güçlü bir kariyere sahip olmanızı sağlayabilir.

3. Zayıf Olduğunuz Noktaları Keşfedin

İyi olduğunuz kadar zayıf olduğunuz konuları da bilmek önemli. Karşılaştığınız her şeyi çözmek ya da her işin altından kalkmaya çalışmak iyi bir özellik fakat zayıf olduğunuz alanlarda çalışma arkadaşlarınızdan yardım almak hem sizin hem de kariyeriniz için daha faydalı olacaktır. Bu nedenle hangi alanlarda zayıf olduğunuz bilmek ve bunu en başından kabullenmek, zamanla bu özelliklerinizi geliştirmenize ve daha güçlü bir kariyere sahip olmanıza destek çıkar.

4. Görev Devretmeyi Öğrenin

İş hayatında karşılaştığınız her şeyi yapamayacağınızın ya da yapmamanız gereken şeylerin farkında olmanız da oldukça önemlidir. Her ne kadar yapabileceğiniz bir iş olmasına rağmen, harcağınız zamana göre bu işi farklı kişilere aktararak daha hızlı ve efektif yapılmasını sağlayabiliyorsanız mutlaka bu yöntemi tercih etmeniz gerekiyor. Önceki maddelerde yazdığı üzere güçlü ve zayıf özelliklerinizi biliyorsanız, yapacağınız işlere göre bu özellikleri kullanıp, daha verimsiz yapacağınız işleri diğer iş arkadaşlarınıza aktarmanın ya da onları görevlendirmenin çok daha etkili bir yol olduğunu göreceksiniz.

5. Kariyerinizde Neler İstediğinizi İyi Belirleyin

Yaşantınız boyunca hem iş hayatınızda hem de kişisel hayatınızda karşınıza pek çok fırsat çıkacak. Bu fırsatlar zaman zaman cazip görünmesine rağmen, bu fırsatları kabul etmeniz karşılığında kaybedeceğiniz zaman ya da diğer şeyleri çok iyi değerlendirip sonucun size ne şekilde yansıyacağını çok iyi düşünmeniz gerekiyor. Bu nedenle kariyer çizgilerinizi belirlemeniz kariyerinizin hızla tırmanması için çok büyük önem taşıyor.

6. Gurur Duyacağınız Şeyler Yapın

Kendi içinizde sizi mutlu eden ve onur duymanızı sağlayacak şeyler yapmaya çalışın. Karşılığında terfi, para, ödül, ünvan vb. ne alırsanız alın, bu tür gurur vurucu şeyler yapmak en başta kendiniz için önemli ve yararlı. Bu nedenle akıllarda kalmanızı sağlayacak ya da pek çok kişinin sizden bahsetmesini sağlayacak gururlandırıcı işler yapmak kariyer planları yapan herkes için gerekli.

7. Yaptığınız Hatalardan Ders Çıkarmayı Öğrenin

İş yaşantınız boyunca yaptığınız her şey mükemmel olmayabilir. Bu oldukça doğal bir şey ve herkesin başına gelebilir. Fakat önemli olan yapmış olduğunuz bu hatalardan ders çıkartarak, yaptığınız hataları bile avantaj sağlayacak şekilde kullanabilmektir. Bu şekilde alacağınız dersler sayesinde hem vizyonunuz genişler hem de sorunlarla daha kolay baş edebilir hale gelirsiniz.

8. Sınırlarınızı Zorlayın

Yaptığınız iş çok ağır ya da yorucu olabilir. İster bir fabrikada işçi olarak çalışın, isterseniz kurumsal bir firmada yönetici olarak hiç farketmeksizin sınırlarınızın esnek olması ve onları zorlamanız kendi sınırlarınızı genişletebilmenin tek yoludur. Özel sektörde iş verenler tarafından genişletilen sınırlarınızı kendiniz büyüterek işinizde ne kadar iyi olduğunuzu görebilirsiniz. İşten işe elbette farklılık gösterecektir fakat günde 10 tane iş yapıyorsanız bunu 20 - 30 olarak deneyerek sınırlarınızın seviyesini görebilirsiniz.

9. Yapmaktan Gerçekten Korktuğunuz Bir Şeyler Yapın

Korkularla yüzleşebilmek her insana göre değil. Fakat korkularınızla yüzleşebilmeniz kariyerinize katkı sağlayacak etkenler arasında yer alıyor. Bir üst maddede yazdığım sınırlarınızı zorlayın maddesine ek olarak korkularınızla da yüzleşmeniz gerekiyor. Böylelikle korktuğunuz pek çok şeyi zaman içerisinde yenerek daha güçlü bir kişi haline gelebilirsiniz. Bu konuyla ilgili en basit örnek ise sunum yapmak ya da konferanslarda konuşma yapmak olabilir. Pek çok kişi bu işleri yapmaktan korkar fakat bunu yapabilmeye başlamak için bu korkularınızın üzerine giderek kendinizi alıştırmanız gerekiyor.

10. Aldığınız Geri Bildirim ve Eleştirilerden Çekinmeyin

Profesyonel iş hayatınız boyunca bir çok ödül ve övgtü alabileceğiniz gibi kötü ve olumsuz eleştiriler de alabilirsiniz. Fakat bir profesyonel olarak bu geri bildirim ve eleştirileri kişisel ve duygusal olarak algılayarak kalbinizin kırılmasının önnüe geçmeniz gerekiyor. Aksine bu eleştirilerin sizi geliştireceğinin farkında olup, eleştiriler ile kariyerinize karkı sağlayabilirsiniz.

11. Eleştiri Yaparken Çekinmeyin

Yöneticileriniz ya da patronunuzla ilgili eleştirileriniz varsa bunları dile getirmek için çekinmemeniz gerekiyor. Fakat konumlarınız gereği varolan hiyerarşi nedeniyle eleştirilerinizi yaparken çok iyi dile getirmeniz gerekiyor. Patronunuz ya da yöneticileriniz siz kaba ya da kötü şekilde davranıyor olabilir. Siz yinede kariyeriniz için aynı şekilde karşılık vermek ya da eleştirilerinizi bu şekilde ifade etmek yerine, en uygun olacak şekilde eleştirilerinizi yapmayı tercih edin. Örneğin yöneticinizin sizi mutsuz eden bir hareketini ona uygun bir dille söylemek hem sizin rahatlamanızı hem de yöneticinizin haklıysanız kendini ya da yaptığı şeyi düzeltmesini sağlayacaktır. Sağlamasa bile siz dile getirdiğiniz için rahatlık hissedeceksiniz.

12. Hayır Demeyi Öğrenin

Ne kadar nazik ne kadar kibar olursanız olun gerektiğinde hayır demeyi bilmeniz iş dünyasında size çok büyük katkı sağlayacaktır. Çalıştığınız ortama ve kişilere göre farkllılık gösterebilir ama zaaflarınızı farkeden iş arkadaşlarınız ya da patronlarınız bunu her zaman sizin aleyhinize kullanarak sizden faydalanabilirler. Bu nedenle demeniz gerektiği yerde mutlaka HAYIR demeniz gerekiyor.

13. Güvenebileceğiniz İnsanlar Edinin

İş dünyasının en önemli konularından bir tanesi de hem aynı firma ya da ofiste çalıştığınız kişilerden hem de karşılıklı iş yaptığınız işilerden oluşan bir iş ortamı oluşturabilmektir. Bu ortamı oluştururken gerçek anlamda güvenebileceğiniz kişiler seçmek, kariyerinizde dört nala ilerlerken takılıp düşmemenizi sağlar.

14. Kariyeriniz Hakkında Öneriler Verebilecek Kişilere Sahip Olun

Kariyeriniz boyunca durup düşüneceğiniz ve ne yapmanız gerektiğine bir türlü karar veremeyeceğiniz anlar olacaktır. İşte tam da bu anlarda size tavsiyeler verebilecek tecrübeli, bu yollardan daha önce geçmiş ve bilgili kişilere başvrmanız gerekiyor. Eğer çevrenizde bu tür kişiler varsa ve dilediğiniz zaman onlardan tavsiye alabiliyorsanız çok şanslısınız. Yoksa da mutlaka bu tür kişilerle tanışarak arkadaşlık kurmanız gerekli. Zor durumlarda tecrübeye dayalı alacağınız kariyer tavsiyeleri size büyük katkılar sağlayabilir.

15. Online Profillerinizi Temizleyin

Başarılı bir kariyer için geçmişte sosyal medya hesaplarınız üzerinde paylaşmış olduğunuz fakat herkesin görmesinin uygun omadığı paylaşımlarınızı temizlemeniz kariyeriniz açısından yararlı olacaktır. Buradaki amaç sizi küçük düşürecek paylaşımları içeriyor. Çılgınlık, çok eğlenme vb. gibi durumlar içeren paylaşımlarınızdan çekinmeyerek aksine öne bile çıkarabilirsiniz. Fakat iş dünyasında bulunduğunuz ortama göre paylaşımlarınızda temizlik yaparak temiz bir online görünüme sahip olmak önemli. Google'da ismini aratıldığında sizinle ilgili her şeye kolayca ulaşılabildiğini unutmayın.

16. LinkedIn Profilinizi Profesyonelce Hazırlayın

İş dünyasının yeni CV merkezi haline gelen LinkedIn, kariyerinize ait tüm bilgileri ve yetenekleri içerdiği için, LinkedIn profilinizin özenle hazırlanması ve size dair tüm bilgilerin yer alması çok çok önemli. Henüz ülkemizde yeterince özen gösterilmeyen LinkedIn için nasıl bir profil sayfasına sahip olmanız gerektiğini belirten kaynaklar bularak profesyonel olarak hazırlamanız kariyerinize yardımcı olacaktır.

17. Yaptığınız En İyi İşleri Gösteren Bir Portföy Hazırlayın

İş dünyasında bir çok defa çok iyi işlerin altına imza atabilirsiniz. Bu nedenle zaman içerisinde biriken bu tür işlerin akılda kalması ve gerektiğinde kolayca sunulabilmesi için kendinize çok başarılı olduğunuz işlerden oluşan bir portföy oluşturarak patronunuz tarafından ya da yapacağınız yeni iş başvurularında istenmesi durumunda kolayca en iyi işlerinizi sunabilirsiniz.

18. Satış Konusunda Uzmanlaşın

İşiniz direkt olarak satışla ilgili olsun ya da olmasın, günümüzde başarılı bir kariyer istiyorsanız satma konusunda yetenekleriniz olması gerekiyor. Satma yeteneğinden kasıt illa gidip bir şeyleri satmak değil. Kendinizi de çok iyi pazarlamanız gerekiyor. Bunun için de kendinizi artılarınız ve eksileriniz ile birlikte çok iyi tanımalısınız. Sonrasında kendinizi çok daha iyi pazarlayabilirsiniz. Bnun avantajı ise aynı özelliklere sahip olduğunuz bir diğer çalışanla rekabete girdiğinizde satış yeteneği kuracağınız cümleler ile ön plana çıkmanızı sağlar.

19. Pazarlık Etmenin Püf Noktalarını Öğrenin

Satış kadar pazarlıkta iş dünyasının acımasız gerçekleri içerisinde yer alıyor. Bulunduğunuz mevki ve yerlere göre farklı pazarlık stratejileri uygulayarak işinizi çok daha iyi hale getirebilirsiniz. Pazarlık sünnettir lafını çok uygulayan bir ülke olduğumuz için zaman zaman iş dünyasında aklınızın almayacağı cümleler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini, nasıl manevralar yapabileceğinizi öğrenirseniz, işinizide ve dolayısıyla kariyerinizde daha çok başarı elde edebilirsiniz.

20. Nasıl Yönetilir Öğrenmelisiniz

İşlerinizi idare edebilmek için zaman zaman yönetmenin de nasıl olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Patronunuzla nasıl konuşmanız gerketiğinden zor durumların altından kalkmaya kadar geniş bir alana sahip olan yönetim, tüm iş sorumluluklarınızı başarıyla yerine getirebilmektir. Bu nedenle de çalışma tarzınızdan işleri naısl yaptığınıza kadar işinizi nasıl yönetmeniz gerektiğini biliyor olmanız gerekir. Eğer tüm işlerinizi doğru şekilde yönetebilirseniz kariyerinizin iyie gittiğini siz de göreceksiniz.

21. Bitirici E-posta'lar Göndermeyi Mutlaka Biliyor Olmanız Lazım

İş dünyasının vazgeçilmezlerinden e-posta'larda en önemli konularımızdan bir tanesi. Özellikle kurumsal şirketlerde önem verilen e-posta işi aslında tüm iş dünyasının can damarı diyebiliriz çünkü iletişimin en çok sağlandığı yöntem e-postalar. Bu nedenle hem düzgün hem de iş bitirici e-posta atmayı biliyor olmak büyük bir avantaj. Göndereceğiniz e-postaların tamamına önem vererek profesyonelce hazırlamanız e-postaların etkisini arttıracaktır. Zira gelişi güzel yazılmış ve belirli kurallara uyulmamış olan e-postaların ciddiye alınmaması çok yüksek ihtimal. E-postayı kime ya da kimlere göndereceğinizi iyi analiz ederek yazacaklarınızı buna göre şekillendirmek ve içerisinde işiniz ile ilgili kritik durumları eklemek her zaman başarılı e-postalar atmanızı sağlayacaktır.

22. Kendinize Uygun Yapılacaklar Listesi Uygulaması Bulun

Çalışırken kullandığnız farklı cihazların tamamını düşünerek hepsinde uyumlu ve senkronize olarak çalışabilecek bir yapılacaklar listesi uygulaması ya da servisi kullanmanız iş hayarınızda düzenli olmanızı sağlayacaktır. Zira ufak kağıtlara yazılan ya da akılda tutulmaya çalışılan pek çok şeyi unutarak eksik iş yapar hale gelebilirsiniz. Bu nedenle yapmanız gereken her şeyi aklınızda tutmak yerine bir uygulama bularak her zaman düzenli ve sistematik çalışmak sizi iş dünyasında bir adım öne çıkaracak hareketlerden bir tanesi.

23. İşinizi Enerjinize Göre Ayarların

İş dünyasının en büyük etkenlerinden bir tanesi de verimli olarak çalışmaktır. Hemen hemen her patronun ya da firmanın en çok önem verdiği verimlilik ise sahip olduğunuz enerji miktarının işe dökülmesiyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle sahip olduğunuz enerjiye göre yapacağınız işleri düzenleyin. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve zorunluktan dolayı o an o işi yapayım aradan çıksın diye düşünüyorsanız yapmayın ve ufak aralar ile enerjinizi yükseltmeye çalışın. Enerjiniz ne kadar çok olursa yapacağınız iş o kadar iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Tabi bu durum her iş söz konusu değil malesef. Bu tür imkanlarınız var ise değerlendirmek ortaya çıkan işin kalitesini ve verimini arttıracaktır.

24. Etkileyici Şekilde Tokalaşmayı Öğrenin

Her ne kadar kulağa kariyerinizi etkileyecek bir maddeymiş gibi gelmese de, ilk tokalaşmalarda karşınızdaki kişi üzerinde etki bırakabilmek oldukça önemli. Bu konuyla ilgili bazı önemli şirketlerin CEO'larının yapmış olduğu çok güzel örnekler de bulunuyor. Örneğin ilk 500 CEO listesinde yer alan bir CEO, aynı özelliklere sahip olan iki aday arasında seçim yapmakta zorlandığında, seçimini daha iyi tokalaşandan yana aldığını belirtmişti. Bu tür ufak hamleler aslında büyük sonuçlar doğurabilri ve aynı zamanda büyük kazançlar sağlayabilir. Bu nedenle tokalaşma taktiklerini öğrenerek nasıl daha iyi tokalaşabileceğiniz bilmeniz gerkeiyor.

25. Ne Kadar Uykuya İhtiyacınız Olduğunu Bilmelisiniz

Kişiden kişiye değişiyor olsa da, yapılan işe göre kişiler uykularından fedakarlık ederek işlerine odaklanabiliyorlar. Fakat bu durum bünyenizin bir süre sonra kaldıramayacağı yükleri yavaş yavaş omzuna koymaya başlıyor. Bu nedenle günlük ne kadar uyursanız iyi hissedeceğiniz bilerek, uyku düzeninizi buna göre ayarlamanız iş dünyasında başarılı olmanız için mutlaka şart. Eğer şu an benim yaptığım gibi çalışıyorsanız ve yazdığım şekilde ne kadar uyku size yeter sorusu size sorulsa vereceğiniz cevabı şüphesiz biliyorum!

26. Stress Altında Kontrolünüzü Kaybetmeyin

Pek çok kişi stressli durumlarda normal şartlarda çalıştığı gibi çalışamadığı için sahip olduğu mevkinin yükselmesini sağlayamaz ya da yöneticilik yeteneği olmadğı kanısına varılır. Fakat stress altında olsanız bile nasıl hareket edeceğinizi ya da yöneteceğiniz öğrenerek kariyeriniz için çok faydalı bir adım atabilirsiniz. Çok fazla kişide olmayan bu özellik için soğuk kanlılık ilk şartlardan bir tanesi. Bu tür durumlarda panik yapmak, ortalığı karıştırmak ise hiç istenmeyen durumlar. Bu nedenle stress kontrolünüzü arttırarak diğer çalışma arkadaşlarınzdan bir adım öne çıkabilirsiniz.

27. Gereksiz ya da Çok Fazla Özür Dilemekten Kaçının

İş dünyasında nazik ve dürüst biri olabilmek için zaman zaman özür dilemeniz gerekebiliyor. Fakat bunun çok fazla yapılması yani gereksiz yere dilenen özürler size negatif olarak geri dönebilir. Kontrolünüz ya da istekleriniz dışında gerçekleşen durumlar sonucunda abartısız yani sade bir şekilde özür dilemek en iyi yöntem. Bu nedenle özür dilemek için fırsat kollamayın ya da çok fazla özür dilemeyin. Fakat işleri gerçekten berbat ettiyseniz, okkalı bir özür dileyin ki, işleriniz ters tepmesin.

28. Kimlik Hırsızlığı Sendromuna Yakalanmayın!

İş dünyasında olan kişilerin karşılaşabilecekleri en kötü senaryolardan bir tanesi de kimlik hırısız sendromu. Bu sendroma yakalandığınızda elde ettiğiniz başarıları benimsemeyerek, aksine şans eseri elde ettiğinizi düşünebiliyorsunuz. Fakat düşünmemeniz gerekiyor. Ne kadar profesyonel bir çalışan oluranız olun, kimlik hırsızı sendromu her bireyi oldukça kötü şekilde etkileyebiliyor. Bu nedenle gerçek bir profesyonel olup, elde ettiğiniz başarıların farkında olun ve onları sahiplenin. Zira her başarının bir mimarı vardır. Bu nedenle bu sendroma yakalansanız bile hemen atlatmaya çalışmalısınız.

29. Kariyeriniz İçin Acil Durum Planı Yapın

Çalıştığınız süre boyunca karşılaşabileceğiniz aksiliklere karşı acil durum planınızın olması hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu nedenle yarın işten çıkarılırsanız ne yaparsınız sorusuna cevap verebilecek şekilde bir acil durum planlaması yapın. Bu plan sizin kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Sizden kaynaklı olmasa bile çalıştığınız firmanın küçülmesi ya da kriz yaşaması sonucu işsiz kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda ne yapacağınıza daha önceden karar verdiğiniz acil durum planları oldukça işinize yarayacaktır. Acil durum planları için işiniz dışında sahip olduğunuz diğer yeteneklerinizi de öne çıkarabilirsiniz.

30. İşiniz Dışında Ek Projeler Gerçekleştirin

Ek iş gibi düşünmenize sebep olabilir fakat işiniz dışında araba ve ev alıp satma ya da benzeri türde çok fazla vaktinizi almayacak olan ek projelere yönelebilirsiniz. Bu tür projeler sayesinde hem farklı bir meslek hakkında zamanla bilgi ve tecrübe sahibi olabilirsiniz, hem de cebinize daha fazla para girebilir. Bu tür projelere giriş yaparak tecrübe ve para kazanma şansı elde edeceğiniz gibi yaşantınızda farklı şeyler yaparak daha renkli hale gelmesini de sağlayabiliyorsunuz. Girişimci olmaktan çekinmemek gerekiyor. Elbette ilk işinizin yanında olduğu için büyük riskler almadan girişimler gerçekleştirmek daha ideal.

31. Emekliliğiniz İçin Yatırım Yapın

Malum emeklilik ülkemizde her çalışanın en büyük hayali. Fakat emekli olduğunuzda çalışıyorken elde ettiğiniz refah seviyesini koruyabilmek için aynı zamanda yine çalışırken tasarruf yaparak emekliliğinizi düşünmeniz gerekiyor. Çalışmaya başladıktan yıllar sonra gerçekleşecek olan emeklilik için ilk yıllarda tasarruf yapmak zor olsa da, yıllar içerisinde biriktireceğiniz paranın zamanla artarak ilerleyen süreçte çok daha büyeyeceğini düşünmek sizi teşvik edecektir. Bunun için ideal olan yöntemlerden bir tanesi ise bütçenize uygun olarak aylık tasarruf yapmak ve bu yatırımınıza kesinlikle dokunmamak. Yani yokmuş gibi davranarak ciddi anlamda emeklilik dönemi için biriktirmek. Böylelikle emekli olduktan sonra siz de istediğiniz gezilere katılabilir ve hatta dünya turuna bile çıkabilirsiniz.

32. Kendinize Yatırım Yapın

Çok hızlı değişen ve gelişen iş dünyası aslında oldukça acımasız. Profesyonel bir çalışanın sahip olması gereken özellik ve yetenekler gittikçe artıyor. Bu nedenle rekabet dışında kalmamak için kendiniz için eğitim ve sertifika harcamaları yapmaktan çekinmeyin. Bu tür artılar size vakti geldiğinde daha fazla olarak dönecektir. Eğitimler dışında işinizle alakalı olarak dış görünümünüze de dikkat ederek bu konuda kendinize yatırım yapmanız ve sürekli şık olmanız, kariyerinizde size etkisi olacak hususlar arasında yer alıyor.

33. Dünya İçin Yatırım Yapın

Karşılık beklemeden ya da herhangi bir kar amacı gütmeden iş dünyasında gönüllü işlere ortak olarak hem Dünya'ya katkı sağlayabilir hem de kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Örneğin henüz işe yeni girmiş olan tecrübesiz bir çalışana gönüllü olarak yapacağınız mentorluk, onun kariyerine katkısı olduğu kadar kişiliğine de katkısı olacağı için bu Dünya adına da olumlu bir hareket sayılır. Bu nedenle bu tür iş ve sorululuklar altına girerek kendiniz dışında başakaları için de iyilik yaparak Dünya'ya daha fazla katkı sağlayabilirsiniz. Bu tür yaptığınız gönüllü iyiliklerin bir çığ etkisi kazanarak büyüyebileceğini asla unutmayın.

34. Yapmak İstemediklerinizi Belirleyin

Eğer gençseniz 35 yaşlarına geldiğinizde ne istediğinizi bilmek zorunda değilsiniz gibi hissediyor olabilirsiniz. Bir çok kişi kariyer ve yaşam planlamaları yaparak her şeyi kontrol altına almaya çalışsalar bile aslında bilmek zorunda değilsiniz. Ne istediğinizin peşinden koşmuyor olsanız bile, neyi istemediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca ne istediğinizin ortaya çıkması için atılması gereken ilk adımlardan bir tanesi neyi istemediğinizi bilmektir. Bu nedenle bir satış temsilcisi, insan kaynakları uzmanı, gişe sorumlusu, lojistik müdürü ya da benzeri pozisyonlarda çalışmak isteyip istemediğini belirleyerek ne olmamak istiyorsunuz altını çizin. Böylece yaşınız ilerledikçe sonunda ne olmak istediğiniz yavaş yaaş ortaya çıkacaktır. Elbette bu süreci biraz kontrol altında tutarak ne olmak istediğiniz ile ilgili fikirlerinize göre hareket etmek kariyerinizi önemli ölçüde şekillendirir. Bu nedenle sevmediğiniz ve yapmak istemediğiniz bir işi zorunluluktan dolayı yapmayarak kişisel mutluluğunuzu ön planda tutmanızı tavsiye ediyorum.

35. Ne İstediğinizden Eminseniz Peşini Bırakmayın!

Eğer ne olmak istemediğinize karar verdiyseniz sıra ne istediğiniz ya da ne olmak istediğiniz belirlemeye geliyor. Tam olarak ne istediğiniz biliyorsanız, bunun için çaba gösterip adım atmak çok önemli. Bu adımları atmaktan asla çekinmeyin. Zira bu adımlar olmadan istediğinize ulaşmanın kolay bir yolu asla olmayacak. İstediğiniz bir şeyi elde etmek istiyorsanız onun için çalışmalı ve çaba göstermelisiniz. Zor bir şey istiyor olsanız bile önce kendi kafanızda kendinize bu hedef için izin verin ki, rahatça adım atmaya başlayın.

Kariyer planlaması bir günde yapılacak bir iş olmadığı için kariyerinizi sürekli güzelleştirecek ve değer katacak işler yapabilmek adına iki kere düşünüp bir adım atmak bana göre çok önemli. Eğer gerçekten kariyerinizi önemsiyorsanız yukarıda yazılı olan tavsiyelere uyarak, hali hazırda olan kariyerinizi biraz daha şekillendirebilir ya da yeni başladığınız kariyerinize yön verebilirsiniz.

YORUMLAR