YouTube Gaming Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YouTube Gaming hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik. Blogu okumak için tıklayın.

YouTube Gaming Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Haziran ayında duyurulduktan sonra kullanıcılar arasında büyük bir etki yaratan YouTube'un online stream servisi YouTube Gaming geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Şimdilik Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta yaşayan kullanıcılara açılan hizmet, kısa sürede oyuncuların ve oyunseverlerin favori platformu olacak gibi görünüyor. Sektörde uzman diyebileceğimiz pek çok kişinin Twitch'e rakip bir hamle olarak gördüğü YouTube Gaming içeriğinde neler barındırıyor bu blogda onu inceleyeceğiz.

Öncelikle servisin temel özelliklerinden bahsederek bir giriş yapmak istiyorum. Platforma gaming.youtube.com adresine ulaşarak giriş yapıyoruz. Karşımıza çıkan tasarım bildiğimiz Youtube'un aksine hafif karanlık bir arayüz barındırıyor. İleride bu tasarım üzerinde çeşitli oynamalar yapılacağına dair söylentiler olsa da şimdilik yeterince iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca özel kullanıcı adı ve parolaya da ihtiyacınız olmayacak. Tüm Google hizmetleri gibi tek bir hesap üzerinden Gaming platformuna giriş yapabiliyorsunuz. Fakat bir fark var. Platformun menüsü ve hesap kontrolleri bildiğimiz YouTube'dan tamamen ayrılmış.

YouTube Üzerinden Kolay Canlı Yayın Akışı

YouTube Gaming'de oynadığınız bir oyunla ilgili videoları rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Bunun takip ettiğiniz kanallarla aynı olduğunu söylemeliyim. Asıl konumuz canlı yayın yapmak. Bunu da 'Stream Now' özelliğini kullanarak yapabiliyorsunuz. Videolarınızı yüklediniz, canlı yayınınızı kaydettiniz diyelim. Size ait olan profil sayfasında yüklediğiniz veya kaydettiğiniz her şey görünür oluyor. Ayrıca canlı yayınınızın otomatik olarak videoya dönüştürüldüğünü belirtmekte fayda görüyorum. İstediğiniz zaman erişim sağlayabiliyorsunuz.

Gelelim en sevdiğim özelliklerden birine. Eğer oyun konsollarınızdan bilgisayarınıza video gönderebileceğiniz bir sisteme sahipseniz Playstation 4, Wii U ve Xbox One'da oynadığınız oyunları da canlı olarak yayınlayabilirsiniz.

En Sevdiğiniz Oyunları YouTube Gaming'de Takip Edin

YouTube Gaming içeriğinin keşfedilmesini ikiye ayırabiliriz: Kanallar ve Oyunlar

Platformda kanallar kullanıcıların kim olduğuna bakılmaksızın YouTube ile aynı olmuş. Yüklenen içerikler kişilerin özel profillerinde yayınlanıyor ve kullanıcılar birbirini takip edebiliyor. Diğer yandan oyun kategorisi, belirli bir oyun ile alakalı Gaming platformunda bulabileceğiniz en iyi videoları karşınıza çıkarıyor. Ayrıca her oyun için geliştiricilerin resmi duyurularını mercek altına alabileceğiniz bir sekme de bulunuyor. Böylelikle her duyurudan anında haberdar olabilirsiniz.

Twitch ile Arasında Ne Fark Var?

YouTube Gaming ve Twitch hizmetlerini karşılaştırmak için henüz erken olsa da aralarındaki temel farklılıklara değinmeden geçmek olmaz.

Twitch'in aksine YouTube Gaming bizlere canlı yayın akışını geri sarma ve istediğimiz taktirde canlı yayına geri dönme özelliğini beraberinde getiriyor. Yani demek istediğim, bir olayı tekrar izlemek isterseniz canlı yayın akışının bitmesini beklemek zorunda değilsiniz. Normal bir video gibi düşünün, canlı yayın sırasında geri geliyor, izlemek istediğiniz bölümü yeniden izliyor ve canlı yayına devam ediyorsunuz. Bu gerçekten harika.

Ayrıca YouTube Gaming'de videolarınızı sonsuza kadar saklayabilirsiniz. Twitch'de bu durum normal kullanıcılar için 14 gün, premium kullanıcılar için de 60 günlük bir süreyle kısıtlanmış. Böylelikle sizleri ciddi bir arşiv bekliyor olacak. Yalnız burada ayrı bir parantez açmak istiyorum. Twitch'in kendine özel bir oyun ve oyuncu topluluğu var. Binlerce insan Twitch yayıncılarının bağımlısı ve onların da platformu bırakması biraz zor olacaktır. YouTube Gaming doğru hamlelerle ilgilerini çekmeyi başarabilirse Twitch'in başı biraz ağrıyabilir.

Son olarak YouTube Gaming'in web sitesinin yanı sıra bir de Android ve iOS uygulamaları bulunuyor. Yalnız bu uygulamalardan henüz canlı yayın yapamıyorsunuz, en azından şimdilik durum böyle. Twitch'in mobil uygulamalarını da kullanmayan oyuncu yoktur diye umut ediyorum.

Eğer kafanızda soru işareti kaldıysa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Youtube Gaming Açılıyor, Şimdi Twitch Düşünsün!

YORUMLAR