YouTube Reklamlardan Ne Kadar Kazanıyor, Kime Ne Kazandırıyor? İşte Rakamlarla YouTube

Derlediğimiz rakamlar ışığında küresel bakacak olursak YouTube’un reklam gücünü daha kolay kavrayabiliyoruz.

YouTube Reklamlardan Ne Kadar Kazanıyor, Kime Ne Kazandırıyor? İşte Rakamlarla YouTube

YouTube popüler kültüre tüm imkanlarıyla hizmet vermeye devam ederken, bir taraftan reklam potansiyelini de artırarak reklam verenler ve kanal sahipleri için çok önemli bir gelir modeli oluşturuyor. Kitle nereye yönelirse reklamcının adresi orasıdır mantığıyla hareket eden reklam ve pazarlama ajansları, irili ufaklı kurumsal şirketler ve elbette popüler kanal sahipleri YouTube’un bu geniş potansiyelinden ekmek yiyorlar.

YouTube bugün ayda 1 milyardan fazla ziyaretçi uğurluyor. Bunun anlamı dev popüler mecra aslında reklam hizmetleri verirken oldukça fazla para da kazanıyor. 

Rakamlarla YouTube

Yapılan bir araştırma her ne kadar ABD’yi baz olarak almışsa da bu örnek bize sadece bir noktada YouTube’un gücü hakkında bize bir fikir verebilir. Araştırmaya göre, ABD nüfusunun yüzde 61’i YouTube kullanıyor. Sadece bir ayda 190 milyon ABD vatandaşı 75 milyona yakın video izliyor.

Öte yandan bu rakamlar ışığında olaya daha küresel bakacak olursak, YouTube’un gücünü daha kolay kavrayabiliyoruz.

75 ülkeye hizmet veren YouTube 61 dilde kullanılabiliyor. ABD’de kadınlar YouTube servisini daha çok kullanırken, dünya ortalamasında erkekler ön plana çıkıyorlar. 

YouTube reklam pastası

YouTube’un bir milyondan fazla reklam vereni var. Bunların çoğunluğunu daha ufak ölçekli şirketler oluşturuyorlar. YouTube reklam ortaklığı programı, 30 ülkede bu firmalar tarafından değerlendiriliyor. Bu firmaların yüzde 75’i atlanabilir reklam sistemini kullanıyorlar. YouTube reklam pastasında başarı kazanmak için hedef kanalları iyi belirlemek, ısrarcı olmak ve promosyon yapmak 3 önemli nokta olarak gösteriliyor. Hedef kanalların reklam bedelleri elbette değişiklik gösterebiliyor. Ancak doğru analizlerle hedef kitle belirlenebiliyor. Böylece aşırı reklam bedeli ödemek zorunda kalınmıyor. Reklam verenler doğru kanallara reklam verdiklerinde potansiyel müşteri sayısını artırabiliyorlar.

Üyeliklerde ise bu kanalların kullanımı, yer aldıkları bu reklam pastasında reklam verenler, YouTube ve kanal sahipleri için çok büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz Mart ayında YouTube’da en çok izlenen kanallar şöyle sıralanıyorlardı.

Bu kanallar YouTube'dan doğal olarak gösterdik reklamların yoğunluğuna göre bir gelir gelir ortaklığı bedeli alıyorlar. Bu gösterim oranları oldukça yüksek olan kanalların yıllık gelirleri dudak uçuklatabiliyor.

YouTube reklamlardan ne kadar kazanıyor?

Google ’ın, YouTube reklam gelirlerinden ne kadar para kazandığı tam bilinemiyor. Google dönemlik kazanç rakamlarını resmi olarak açıklamıyor. YouTube’un 2013 yılı reklam gelirleri 5.9 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Bunu Google açıklamamıştı, tamamen analiz şirketlerinin verdiği rakamlar bunlar. 2015 yılı sonunda bu rakamın 7 milyar dolara ulaşmış olacağı tahmin ediliyor.

YouTube Red ile Tanışın

Reklamsız Ama Ücretli Olan YouTube Red 28 Ekim'de Geliyor!

YORUMLAR