YouTube Videolarında Alt Yazıları Nasıl Görüntülersiniz?

YouTube’un, otomatik alt yazı özelliğine altı dil daha eklediğini “YouTube, Otomatik Alt Yazılara Altı Avrupa Dili Daha Ekledi” başlıklı haberimizde yazmıştık. Bu alt yazı özelliğinde Türkçe dili de bulunuyor. Dolayısıyla, videonun bilmediğiniz bir dilde

YouTube Videolarında Alt Yazıları Nasıl Görüntülersiniz?

YouTube’un, otomatik alt yazı özelliğine altı dil daha eklediğini “YouTube, Otomatik Alt Yazılara Altı Avrupa Dili Daha Ekledi” başlıklı haberimizde yazmıştık. Bu alt yazı özelliğinde Türkçe dili de bulunuyor. Dolayısıyla, videonun bilmediğiniz bir dilde olması artık onu izlemenize engel değil.

YouTube’da video izlerken Türkçe alt yazıları nasıl görüntülersiniz? Bunu, YouTube Blog sayfasında örnek olarak gösterilen video üzerinden anlatalım:

Diyelim ki video baştan sona Fransızca ve diyelim ki siz Fransızca bilmiyorsunuz. İlk durumda alt yazılar seçeneği kapalıdır.

Açmak için video penceresinin alt kısmında sağdan beşinci simgenin üzerine gelin. “Alt yazılar” yazısını göreceksiniz. Bu simgeye tıkladığınızda şu pencere açılacak:

Bu pencerede “Alt yazıları çevir” seçeneği henüz etkin değil. Bu yüzden önce "Fransızca (otomatik alt yazılar)" seçeneğine tıklıyoruz:

Böylece alt yazılar özelliğini açmış oluyoruz ve simge kırmızıya dönüyor. Sonra bu simgeye tekrar tıklıyoruz ve pencereyi yeniden açıyoruz:

Şimdi “Alt yazıları çevir (beta)” seçeneği etkin. Bu seçeneğe tıklıyoruz ve yeni bir pencere açılıyor:

Buradaki listeden “Türkçe” yi ya da istediğiniz başka bir dili seçiyorsunuz ve “Tamam”a tıklıyorsunuz:

Sonrasında izlediğiniz videoya Türkçe alt yazı ekleniyor.

Şimdi bu Fransızca videoyu izleyebilirsiniz.

YORUMLAR