YouTube'un En Arızalı Videoları

YouTube çoğu zaman müzik dinlemek ve eğlenmek için girdiğimiz bir platform. Bu videoları tercih etmemizden dolayı YouTube karşımıza yine bu tarzda videolar çıkarıyor. Ama bir de YouTube'un çok görülmeyen kısımları var ki bir girdiniz mi çıkmanız zor oluy

YouTube'un En Arızalı Videoları

YouTube çoğu zaman müzik dinlemek ve eğlenmek için girdiğimiz bir platform. Bu videoları tercih etmemizden dolayı YouTube karşımıza yine bu tarzda videolar çıkarıyor. Ama bir de YouTube'un çok görülmeyen kısımları var ki bir girdiniz mi çıkmanız zor oluyor. Ülkemizdeki ünlü deyiş vardır ya hani "Arif'in attığı golü ararken nereye geldim?" bu deyiş tam olarak oradan geliyor. Şimdi bu videoları size belli başlıklar altında anlatalım.

ASMR

Kısaca ASMR olarak yazılan "Autonomous Sensory Meridian Response" Türkçe'de tam bir karşılığa sahip değil. Ama kısaca açıklamak gerekirse insan beyni bazı seslere kendiliğinden tepki verir. Bu tepki kiminde ürperme, kiminde tüylerin diken diken olması şeklinde sonuçlar doğurur. Ortak his ise hafif bir gıdıklanma olarak geçer. Mesela berbere gittiğinizde berber kulağınızın üzerindeki saçları makas ile keserken içiniz ürperiyorsa bunun sebebi ASMR tepkileridir. 

Peki bu ASMR'nin videoda işi ne?

ASMR yurtdışında yükselişte olan bir alan. Her insanda etkileri farklı olsa da genellikle uyumakta güçlük çeken ve işine odaklanmakta zorlanan insanlara ASMR dinlemeleri öneriliyor. Bu videolarda genellikle küçük tıkırtılar, oyun hamuruyla oynama sesleri ve kimi zaman normal hayattaki ASMR durumlarının simülasyonları oluyor. Bu videoları kulaklık ve kısık bir sesle dinlemeniz etkili oluyor. Aşağıdaki video ile güzel bir örnekleme yapabiliriz.

Sivilce Sıkma

Toplum içinde genel kanı olarak iğrenç karşılansa da YouTube'ta sivilce sıkma videolarının inanılmaz bir talebi var. Bu videoları en iyi ve sık çıkaranlar genellikle Dermatolog'lar oluyor. Zaten yaptıkları iş çoğu zaman bu olduğu için YouTube ile paraya çevirebiliyorlar. Bu sektörün önde giden videoları Dr. Sandra Lee'nin kanalından geliyor.

Aşırıya Kaçan Videolar

Bu videoları ofiste ya da yanınızda arkadaşlarınız varken izlerseniz sapık damgası yeme ihtimaliniz çok yüksek. Ama bu videoların da azımsanmayacak kadar takipçisi mevcut. Yurtdışında bu videolar halen tartışma konusuyken en iyi örneklerini FilthyFrankHowToBasic ve AncientReality oluşturuyor.

Eğlenceli Derlemeler

Vine, Snapchat gibi sadece mobil odaklı, internetteki popüler veya komik videoları toplayıp YouTube'a yükleyen kanallar var. Bu videolar genelde Haftanın En İyi Vine'ları, En İyi Snapchat'ler, En Komik Videolar şeklinde yükleniyorlar ve aralarında gerçekten eğlenceli videolar yer alıyor.

Bilimsel Videolar

Bu videoların YouTube'ta ne aradığını bilen yok. Ama bilimsel gerçekleri merak ediyorsanız ve makale okumak zor geliyorsa izleyebileceğiniz çok iyi videolar YouTube'ta sizi bekliyor. Bunun için Periodic Videos, Computerphile ve Deep Sky Videos gibi kanalları takip edebilirsiniz.

YORUMLAR