Yurt Dışından Telefon Sipariş Ederseniz Bakın Başınıza Neler Gelecek

Yurt dışından kargo ile telefon sipariş etmeye kalkarsak başımıza neler gelebileceği hakkında aydınlatıcı bir makale hazırladık.

Yurt Dışından Telefon Sipariş Ederseniz Bakın Başınıza Neler Gelecek

Yurt dışına çıkarsak yanımızda gittiğimiz yerden satın aldığımız yeni bir telefonu getirebiliyoruz. Ancak bu bize yoğun bürokrasi ve ekstra masraflar olarak geri dönüyor, bir şekilde buna katlanıyoruz. Öte yandan yurt dışından kargo ile telefon sipariş etmeye kalkarsak durum tamamen farklı. Yurt dışından ucuza alıp, kargo ile akıllı telefon sipariş etmek tam bir kabusa dönüşebiliyor.

Yurt dışından telefon sipariş etmenin genellikle işe yarayabileceğini düşünüyorsanız tekrar düşünün. Türkiye’de yaklaşık satış fiyatı 1500 TL olan bir telefonu yurt dışından 300 dolara alarak “cinlik” yapmayı kim istemez. Ancak bunun mümkün olmadığı konusunda sizi uyarmalıyım. Yurt dışından her türlü elektronik cihazı getirmeniz neredeyse mümkünken ürün akıllı telefon olduğunda mevzuat başka türlü işliyor.

SIM kartı takılan ürünlerin çilesi

Yurt dışından akıllı telefon getirmeye kalkarsanız ürününüz gelse de PTT’de takıldığını göreceksiniz. Mevzuata göre SIM kart taşıyan cihazları bireysel olarak çevrimiçi alışveriş yolu ile satın almanız mümkün değil. Cihazın fiyatı ne olursa olsun gümrükte ya da PTT kargoda takılır ve el konulur. Bu konuda yapılacak tek şey ilgili PTT şubesine gidip ürünün geri iade işlemlerini yaparak ürünü geri göndermek ve paranızın iade edilmesini sağlayabilmekten ibaret. Çünkü yurt dışından posta yolu ile satış için 75 Euro sınırı var. 75 Euro ve üstü fiyatlandırılmış ürünler (bu fiyata ürünün kargo bedeli dahil değil – sadece ürün fiyatı değerlendiriliyor) gümrük kurallarına tabi olduklarından dolayı kesinlikle gümrük işlemlerinin yapılması gerekiyor. Bir ürünün kargo gümrük muafiyeti için detaylı bazı kurallar var.

Uyanık satıcılar yolunu buluyor

Ancak özellikle Çin’den sipariş yapılabilmesi için Çinli üreticiler çeşitli “cinlikler” yapabiliyorlar. Örneğin paket üzerine “hediye” ibresi yapıp fiyatını da 10 dolara kadar göstererek ürünün gümrüğe takılmayacağına sizi ikna etmeye çalışıyorlar. Daha da acayibi ürünü bambaşka bir şekilde paketleyerek kargonun bir telefon olduğu algısını yok etmeye de çalışabiliyorlar. Bu tür yöntemlerle telefon size yine ulaşabilir ancak bu da düşük bir ihtimal.

Telefon gelse de derdi bitmez

Cihaza SIM kartı taktığınız anda IMEI kaydı olmadığından engelleme olasılığı çok yüksek. Yine mevzuata göre IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekiyor ki buna dizüstü bilgisayarlar da dahil. Telefonu elinize alır almaz (alabilirseniz tabii)  bir SIM kart takmak yerine hemen IMEI numarasını alarak e-Devlet web sitesinden kaydınızı yapmak isteyebilirsiniz. Ancak maalesef kargo ya da posta ile gelen veya internet üzerinden yurt dışından satın alınan cihazlar kayıt altına alınmıyorlar. Yolculuk esnasında telefon satın alarak yurda sokmak isterseniz mevzuat bambaşka işliyor. Bu mevzuatı da Yurt dışından Telefon Getirenlere Müjde makalemizde bulabilirsiniz.

Son Söz

Elbette yurt dışında 200 - 300 dolara satılan telefonların ülkemizde fiyatlarının çeşitli vergilerle ikiye üçe katlanmasını kabul edemiyoruz. Ancak gümrük vergileri, KDV oranları, ÖTV, dağıtıcı kar payı vb. işin içine girince bu sonuç kaçınılmaz oluyor. Bu sistemi aşabilmek çok mümkün değil. Onun için yurt dışından telefon getirmek için distribütör olmaktan başka bir şansınız yok.

Yurt dışından Telefon Getirenlere Müjde

Yurt dışından Telefon Getirenlere Beklenen Kolaylık Sağlandı

YORUMLAR