Google Chrome'un Yeni Sürümü Chrome 23 Yayınlandı

Google Chrome 23

Google Chrome 23, popüler internet tarayıcısı Google Chrome'un yeni sürümü olarak karşımıza çıktı ve birçok yeniliği de beraberinde getirdi. “Do Not Track”, ekran işlemcisini daha az kullanma ve 12 önemli güvenlik açığının giderilmesi Chrome 23 yenilikleri arasında yer alan ve öne çıkan unsurlar. Bu yeni sürüm hem Windows kullanıcıları hem de Mac OS kullanıcıları için yayınlandı.

Google Chrome
Google Chrome Pratik İnternet Gezgini

Google Chrome
Google Chrome Mac İçin İnternet Tarayıcısı

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında gittikçe sivrileşen Google Chrome, tam adı 23.0.1271.64 olan yeni sürümüyle performansını iyileştirdi ve güvenli olma konusunda kendisini geliştirdi. Öncelikle yeniliklere göz atacak olursak, en dikkat çekici yeniliğin “Do Not Track” isimli ve kısaca “DNT” şeklinde de bilinen özelliğin Chrome’a kazandırılması olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellik, Chrome eklentilerinin yani üçüncü parti yazılımların kullanıcıları takip etmesi kullanıcının iznine bırakılıyor. Dileyen kullanıcılar bu konuda seçimlerini ortaya koyabiliyorlar ya da girdikleri bir sayfada seçimlerini yapabiliyorlar. Diğer yandan zararlı eklentilerin faaliyetleri tespit edilip bu eklentilerin kullandıkları çerezler kara listeye alınabiliyor.

google chrome 23

Aynı alanda sayfanın kullanıcılardan istedikleri izinler listelenebiliyor ve kullanıcıları kolay bir şekilde bu listedeki izinler arasında uygun görmediklerini erişime kapatabiliyorlar. Tüm bunları görüntüleyebilmek için internet adresinin başında yer alan favicon isimli küçük görsele tıklamak yeterli.

google chrome 23

Chrome 23, performans konusunda da birtakım yenilikleri içinde bulunduruyor demiştik. Bu konuya biraz yakından bakacak olursak, öncelikle internet siteleri üzerinde yer alan grafik temelli işlemlerin artık daha az tüketimle çalışabilecek olmaları göze çarpıyor. Chrome mühendislerinin Windows 7 yüklü Lenovo T400 dizüstü bilgisayar ile saniyede 30 kareyle çekilmiş 1080p h.264 formatındaki bir video oynatarak yaptıkları testlerde batarya performansı konusunda %25 civarlarında bir iyileşme tespit edildi.

HTML5 destekli olarak hazırlanmış sitelerde yer alan videolarının daha kolay ve kararlı oynatılabilmesi için de bazı iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Son olarak Chrome 23 sürümü ile 14 kritik güvenlik açığının giderildiği belirtildi. Bu güvenlik açıklarının tespit edilmesinde katkıda bulunanlara Google tarafından toplam $9000’ı bulan para ödülleri verildiğini belirtelim.

Google Chrome'un Yeni Sürümü Chrome 23 Yayınlandı İçin Yapılan Yorumlar (7)

 • Muhammet Diri
  Muhammet Diri dedi ki;

  Offf :( Google Kendi Kendine Yeni Uzantılar Yüklüyor :((((

  25 Aralık 2014 Perşembe - 21:27:06 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • BetelgeuSeginus
  5
  - dedi ki;

  DNT çok iyiymiş ya... + 2008'den beri 23 sürüm çıkaran Google'ı kutluyoruz :D

  12 Kasım 2012 Pazartesi - 16:35:42 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  chromdan bile daha güzel hemen indircem.

  10 Kasım 2012 Cumartesi - 20:51:15 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Oxreos
  Oxreos dedi ki;

  bence süper bişi olacak
  ..........

  10 Kasım 2012 Cumartesi - 18:27:50 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • Gökhan Emre
  Gökhan Emre dedi ki;

  bence chrome un üstüne tarayıcı daha gelmez bi daha. rakiplerinden her açıdan daha üstün bu tarayıcı

  8 Kasım 2012 Perşembe - 20:01:28 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Google Chrome'un Yeni Sürümü Chrome 23 Yayınlandı İçin Yorum Yaz

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.