25 Yaşına Basan Hubble'dan İnanılmaz Görüntüler

25 Yaşına Basan Hubble'dan İnanılmaz Görüntüler

Hubble Uzay Teleskopu 25 yıldır uzayda sessizce dolaşıyor. Tüm evrenden inanılmaz fotoğraflar çekmeye devam ediyor. Hubble olmasaydı bugün evren ile ilgili hiçbir fikrimiz olmayabilirdi. NASA Hubble'ın 25 yılını anlatan bir video yayınladı. 12 tonluk bu devin başlangıcından bugüne kadar olan serüvenini anlatan 'Doğum Günü' videosunu ile beraber 12 'en iyi' Hubble fotoğraf kolajını da sizlerle paylaşılıyoruz.

Anacak biraz Hubble'ın ne olduğuna, 25 yıldır neler yaptığına da kısaca değinelim istedik. Hubble Teleskopu, yörüngeye fırlatıldığı 1990 yılından bu yana astronomi biliminde devrim yarattı ve evrenden yakaladığı muazzam görüntülerle bir nesile esin kaynağı oldu. Hubble Uzay Teleskobu (HUT), ismi Amerikalı astronomi bilimcisi Edwin Hubble'ın adını ölümsüzleştirmek amacıyla bu ismi aldı ve Nisan 1990'da 31'inci görevi esnasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşındı.

Hubble atmosferin dışında olduğu için, yeryüzündeki teleskoplarla karşılaştırıldığında daha avantajlı bir konuma sahip. Çünkü atmosferin olumsuz etkilerinden dolayı görüntüde bulanıklık yaşamıyor ve havadaki parçacıklardan yansıyan ışığın oluşturduğu arka-plan kirliliğinden hiç etkilenmiyor. 

İşte Hubble'ın doğum günü videoları ve resim kolajları.

En iyi 12 Hubble Fotoğrafı

Google Earth için hazırlanan 'Hubble Tour' kolajı

NASA Andromeda Galaksisinin En Büyük Fotoğrafını Çekti

Hubble Bir Galaksinin Geniş Açı Fotoğrafını Çekti

NASA Uzayda Bir Smiley Görüntüledi

YORUMLAR