Dünyanın İlk Cyborg Olimpiyatları Cybathlon Başlıyor

Dünyanın İlk Cyborg Olimpiyatları Cybathlon Başlıyor

Avrupalı bilim adamları sibernetik organizmalarla güçlendirilmiş uzuvlar taşıyan insanlar arasında bir olimpiyat düzenlemeye karar verdi. Elektronik organlarla yaşam desteği alan insanlar, Ekim ayında Cybathlon adı altında yapılacak olan bu yarışmalara İsviçre’nin Zürih kentinde katılacaklar.

Sibernetik uzuvlarla yaşam desteği alan insanların dayanıklılıklarının bir nevi teste tabi tutulacağı bu olimpiyat organizasyonu, sibernetik kol, bacak ve benzeri uzuvlar taşıyan insanların becerilerini sınayacak. Burada mantık sibernetik uzuvların insan hayatına ne kadar destek verip, zor şartlar altında nasıl çalışacaklarını izleyebilmek. Bu sayede elektronik destekli organların daha ne kadar geliştirilebileceği hakkında analizler de yapılabiliyor olacak. Yarışmacılar elektronik destekli organlar kategorisine elektronik ya da mekanik kol, bacak protezleri, beyin kontrol yongaları gibi pek çok dalda katılabilecek.

Engellerin sibernetik uzuvlar kullanarak nasıl aşılabileceğinin ve hangi şartlar altında ne kadar fayda sağlayabildiğini gözlemlemek amacıyla yapılacak olan bu yarışmalara "Cybathlon" adı veriliyor.

Olimpiyatlarda hız ve dayanıklılık bir kriter oluşturmuyor. Önemli olan sibernetik uzuvların ne kadar etkili kullanılabildiği. Kendilerinin bir parçası olmayan organları kontrol ederek yarışacak olan sporculara atlet denmeyecek, yarışmacılar "pilot" adıyla tanımlanacaklar. 

Google, Yeni Güvenlik Takımı Project Zero'yu Açıkladı

Büyüleyici Robot Dünyası

YORUMLAR