Yaz Tatilinde İnternet Kullanımına Dikkat, Sonra Fatura Şoku Yaşamayın

Yaz Tatilinde İnternet Kullanımına Dikkat, Sonra Fatura Şoku Yaşamayın

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Türkiye’de İnternet kullanımının hızla artması sebebiyle tüketicilere bazı uyarılarda bulundu.

BTK’nın uyarısı özellikle evlerde internet kullanımının artmasına dikkat çekerek, fatura şoklarına karşı kullanıcıları dikkat etmeye davet ediyor. Uyarı daha çok kotalı internet kullanıcılarını ilgilendiriyor.

BTK’ın açıklaması, tatilde akıllı telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların okul dönemine kıyasla daha çok kullanıldığına dikkat çekiyor. Bu kullanımım artması ile beraber internet hizmeti için alınan paketlerin bitebileceği, veri kullanımlarının bu yüzden farklı fiyatlardan ücretlendirileceği açıklanıyor.

Kullanıcıların evlerinde abone oldukları geniş bant internet, ADSL, fiber, kablo veya mobil cihazlarında kullandıkları internet hizmeti için ayrılan aylık kotanın normalden daha çabuk harcandığı, bunun da faturalara farklı yansıdığına dikkat çekiliyor.  

Ödeme seçeneklerinin faturalı veya ön ödemeli olmasına göre hizmet bedellerinin internetin normalden daha fazla kullanılması durumunda kullanıcılara paket aşım ücretleri temel alınarak hesaplanacağı hatırlatıldı.  Bu durumun da beklenmeyen rakamlarla sonuçlanabileceği BTK’nın açıklamasının özünü oluşturuyor.

Yapılan açıklamada ayrıca, internet hizmetini alınan işletmecinin sunduğu internet kullanımınızı takip etmeyi sağlayan uygulamalardan faydalanılması gerektiği tavsiye ediliyor.

BTK Mobil Güvenlik Önerilerini Güncelledi

BTK’dan Çok Önemli Kayıp-Çalıntı Telefon İhbar Hattı Açıklaması

YORUMLAR