1 Hafta Telefonu Elinden Bırakmayan Kadın Parmaklarından Oldu

aşırı telefon kullanımı

Çin'in Changsha kentinde yaşayan bir kadın, cep telefonu kullanımını abartınca ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kaldı. Asiaone sitesinde yer alan bilgilere göre, Çinli kadın 1 haftalık tatili boyunca cep telefonunu sadece uyurken elinden bıraktı. Tatili sona erdiğinde kadının sağ eline kramp girmeye başladı ve parmaklarını hareket ettiremez hale geldi.

Hemen doktora giden kadına, tendon bölgesinde bir iltihaplanma türü olan tenosinovit teşhisi konuldu. Doktorlar kadına tedaviden sonra ellerini dinlendirmesi gerektiğini söylediler. Kadın tedaviden bir süre sonra parmaklarını tekrar hareket ettirebilir hale geldi.

Daha önce de yine Çin’de bir kadının 20 saatten fazla cep telefonu kullanması yüzünden kalp krizi geçirdiği ve bir başka kadının da tüm gün oyun onamasından dolayı kör olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

Günümüzde cep telefonları ve diğer teknolojik cihazların aşırı kullanımı nedeniyle meydana gelen rahatsızlıklarda artış yaşandığı görülüyor. Dolayısıyla her şeyin aşırısının zararlı olduğu gibi, teknolojik cihazları aşırı derecede kullanmanın da ciddi zararlar doğurabileceğinin farkında olunması gerekiyor.