1 Milyar Ziyaretçisi Olan Youtube Para Kazanamıyor!

1 Milyar Ziyaretçisi Olan Youtube Para Kazanamıyor!

2006 yılında Google tarafından satın alınan ve o günden bugüne inanılmaz bir şekilde büyüyen Youtube, son açıklanan rakamlara göre, geçtiğimiz 2014 yılında dev video servisi milyarlarca izlenim rakamına ulaşsa da yine kar edemedi.

Youtube'un son ziyaretçi sayısana baktığımızda, aylık 1 Milyar sayısına ulaştığını görüyoruz. 1 Milyar ziyaretçinin yanında, bunun misliyle fazla gösterim rakamlarının olduğu platform, video oynatma ve sunucu maaliyetlerinin yüksekliğinden dolayı 4 Milyar dolar gelir elde etmesine karşın, kar edemiyor. Kazandığı tüm parayı sistemin çalışmasına harcayan Youtube, her geçen gün artan video kalitesi ve video içeriğe talebin artmasıyla sunucu masrafları arttığı için daha zor duruma düşebilir. Toplam gelirinin %6'sının sitede yayınlanan reklamlarda geldiğini açıklayan servis, her ne kadar Google gibi gelirini reklamlardan kazanan bir şirketin servisi olsa da, Youtube'da reklam konusunda sıkıntı yaşıyor.

Şimdilik zarar etmediği müddetçe Youtube'un bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Yakın zamanda ilave gelir olması için ücretli üyelik, yada belirli bir üyelik ücreti sayesinde reklamsız bir youtube gibi farklı seçenekler kullanıcılara sunularak ek gelir kalemleri yaratılabilir. Ayrıca Youtube'un dizi ve film gibi içerikli ücretli sunması halinde bir hayli talep alacağını ve büyük gelir yaratabileceğini düşünüyorum.

YORUMLAR