1 Milyon Bilgisayar Tehlike Altında! Ya Sizin Bilgisayarınız?

1 Milyon Bilgisayar Tehlike Altında! Ya Sizin Bilgisayarınız?

Yeni ortaya çıkarılan ve tahmini olarak Dünya üzerinde 1 milyondan fazla bilgisayarı etkileyen Dorkbot adlı botnet açığa çıktı. Önceki Facebook ve Twitter ile parola hırsızlığı yapabilen bot sonrasında tüm sisteminize yayılarak daha da tehlikeli hale geliyor.

FBI ve Interpol'da dahil olmak üzere pek çok kuruluşun iş birliği yaptığı operasyonlar sonucu ortaya çıkarılan Dorkbot, toplamda 190 ülkedeki 1 milyondan fazla bilgisayar kullanıcısını etkileyen bir virüs.

Dünyanın belirli bölgelerinde yer alan kurumların sunucularında kesintiler yaşanmasının ardından devreye giren güvenlik kuruluşları yaptığı çalışmalar sonucunda Dorkbot isimli botnet'i ortaya çıkardı. Ayrıca bu çalışmalara Eset'de destek çıkarak bilgisayar kullanıcılarının virüsü yeseler bile yeniden bilgisayarlarını güvenli hale getirmelerini sağlayacak.

Peki Dorkbot nedir ve neler yapabilir diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım. Dorkbot bir botnet ve teknik ismi Win32-Dorkbot. Bu virüs yayılmak için ise sosyal ağları, flash bellekleri ve spam kullanıyor. Öncelikle Facebook ve Twitter üzerinde parola hırsızlığı ile işe başlayan virüs, zaman geçtikçe sisteminizi ele geçirmeye çalışıyor. Hatta belirli bir süre sonra kendisi gibi zararlı yazılım olarak nitelendirilen Kasidet-Neutino ve Lethic virüslerin kodlarını da sisteminize giriyor.

Bilgisayarınızı yavaş yavaş tamamen ele geçirmeye çalışan bu sistemi temizlemek için ise Eset'in yayınlamış olduğu Dorkbot Cleaner programını indirip bilgisayarınızda varsa hemen kurtulabilirsiniz. Programı alttaki indirme bağlantısını kullanarak hemen bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

YORUMLAR