1 Saat Uyku 60 Bin Dolardan Daha Değerli

uyku

Uyku, kuşkusuz hepimiz için çok değerli ancak bunu hiç rakamsal bir değerle ölçmeyi denediniz mi? Muhtemelen “1 saat daha uyumak için şu kadar veririm” gibi düşünceler aklınızdan geçmiştir. Oxford Üniversitesi’nden uyku uzmanları bu konuda bir araştırma yaptı ve 1 saatlik uykunun 60 bin dolardan daha kıymetli olduğu sonucunu ortaya çıkardı.

BBC’nin “Bana Güven, Ben Doktorum (Trust Me I’m a Doctor) adlı programın Surrey ve Oxford Üniversiteleri’nden uzmanlarla birlikte yaptığı çalışmada uyku bozukluğunun fiziki ve ruhsal sorunları beraberinde getirdiğini ortaya koydu. Araştırmacı Dr. Simon Archer, 500 kişilik bir grupla yaptığı deneyde her gece uyku süresini bir saat azaltan insanların kan şekerinin düştüğünü ve genlerinin de etkilendiğini belirledi. Kan şekerinin düşmesiyle insanların daha fazla yiyerek bu açığı kapattığı belirlendi.

uykusorunu

Oxford Üniversitesi’nde yapılan çalışmada ise düzenli uyuyan 4 gönüllü ile dört günlük bir deney yapıldı. Gönüllüler ilk gece sekiz saat deliksiz uyurken geri kalan üç gün bu süre dört saate indirildi. Her katılımcıda umutsuzluk ve güven kaybı gibi psikolojik olumsuzluklar sezildi. Gün içindeki stres seviyesinin de arttığı gözlendi. Josh isimli bir katılımcı olumsuz etkilenmediğini söylese de doldurduğu anketler bunun aksineydi.

Deneyi gerçekleştiren doktora öğrencisi Sarah Reeve ise, çok kısa sürede bu denli keskin değişiklikleri görmenin şaşırtıcı olduğunu ifade etti. Uykusuzluğun hızlı etki etmesinin sebebi ise olumsuz düşünceyi sürekli tazelemesi. South California Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Norbert Schwarz ise yıllık gelirde 60 bin dolarlık artışın insanları 1 saat fazla uykudan daha fazla mutlu etmediğini söyledi.

YORUMLAR