10 Milyon Şifre ve Kullanıcı Adı Açığa Çıkarıldı, Listede misiniz Kontrol Edin?

10 Milyon Şifre ve Kullanıcı Adı Açığa Çıkarıldı, Listede misiniz Kontrol Edin?

Mark Burnett adında bir güvenlik danışmanı kullanıcı isimleri de dahil olmak üzere 10 milyon şifreyi internette ifşa etmekte bir sakınca görmedi. Burnett bu hareketi herkesin iyiliği için yaptığını iddia ediyor. FBI gibi güvenlik kuvvetlerinin peşine düşmemesi için bu hareketinin arkasından bir de blog yazan Burnett, ‘kullanıcı adı ve şifrelerin çok güvenli olarak yaratılmadığını, insanların çok önemli bilgilerini, çok basit algoritmalar ardına sakladıklarını ispat etmek istedim’ dedi. Ancak soruşturmaya alınmaktan yakayı kurtaramadı.

10 milyon kullanıcı adı ve şifrenin yayınladığı liste şu anda en çok okunan internet listeleri arasında yer alıyor. Tüm dünyadan insanlar şifreleri açığa çıkarılmış mı diye bu listeyi tarıyor.

Güvenliği sağlamak adına tüm insanların güvenliğini tehlikeye atan bu eski güvenlik danışmanının hangi kafayla böyle bir hareket yaptığını henüz yetkililer de saptayamadı. Öte yandan hakkında hemen soruşturma başlatılan Burnett, insanları uyarmaya çalıştığını ve masum olduğunu iddia ediyor.

Eğer sizde şüpheye düştüyseniz haveibeenpwned.com adresine hemen giderek şifreleriniz halka açılmış mı görebilirsiniz. 

Dünyayı Kurtaran Hacker ile Türkiye Hacker'ını Arıyor

Amazon Hacker Saldırısına mı Uğradı?

YORUMLAR