1000 Yıl Dayanacak Blu-Ray Medya Geliştirildi

1000 Yıl Dayanacak Blu-Ray Medya Geliştirildi

Depolama medyaları düşünüldüğünde akılda kalan en büyük problemlerden biri dayanıklılıktır. Çoğu takipçimiz gibi bizlerde birkaç yıl kullanmadığımız optik medyaların belli bir süre sonra boyalarının döküldüğüne ve içerisindeki verilerin okunamadığına şahit olabiliyoruz. Harici ve dahili disklerde durum farklı olsa da yine de film izlemek ve benzeri işlemler için kullanılan optik medyalar bu yönleriyle güvenilir bir depolama kaynağı olmaktan çıkmaktalar.

İşte Milleniata firmasının geliştirdiği yeni Blu-ray diskler bu probleme çözüm olma niyetinde. M-DISC olarak adlandırılan bu diskler standart Blu-rayler ile aynı kapasiteye yanı 25 GB depolama alanına sahipler. Diskleri farklı kılan ise kaplamalarında kullanılan organik ve ışığa karşı hassas boyaların yerine metal bileşenler kullanılması. Diskler bu sayede teoride 1000 yıla kadar dayanabilmekte. 

M-DISK'ler doğal olarak standart Blu-ray medyalardan daha pahalı olacak. Bu medyaları şu anki standart Blu-ray oynatıcı ve yazıcılar ile kullanmak mümkün.

Patriot Fuel+: Taşınabilir Şarj Cihazı

YORUMLAR