10K Çözünürlük Demosu Yapıldı, Sonuç: Ürkütücü Gerçeklik

10K Çözünürlük Demosu Yapıldı, Sonuç: Ürkütücü Gerçeklik

4K televizyonlar piyasada yer edinmeye çalışırken fotoğraf sanatçısı Tony Anderson 10328x7760 piksel çözünürlükte 10K kaliyeteye ulaşan bir demo yayınladı. Brezilya'nın etkileyici Rio de Janeiro kentinde çekilmiş görüntülerin gerçekliği baş döndürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda özel lensler ve son derece güçlü bir kamera kullanılarak yapılan çalışmanın videosu internette yayınlandı. Demonun çözünürlüğü 10328x7760 piksel olarak ayarlandı. Bu çözünürlük 10K görüntü kalitesine denk düşüyor. 

Brezilya’nın en etkileyici turistik merkezi olan Rio de Janerio'da yapılan çekimlerdeki detaylar, aslında arka arkaya pozlanmış fotoğrafların bir zaman çizelgesine oturtularak işlenmiş halinden oluşuyor. 

Tony Anderson bu çalışmasını Phase One IQ180 kamera kullanarak 80 MP fotoğraflar çekerek oluşturmuş. ScientiFanastic profesyonel fotoğrafçılık ve görüntü teknikleri web sitesinde işini paylaşan Anderson’un yakaladığı görüntüler kentin belli saatlerdeki günlük hayat akışını anlatan fotoğraflardan oluşuyor. Bu fotoğraflardaki detaylar ise oldukça dikkat çekici. 

Şu anda piyasada bulunan 4K televizyon sistemlerinin iki misli berrak ve temiz görüntüye ulaşan çalışmanın çok yakında TV piyasasında 10K televizyonlar göreceğimizin habercisi olabilir. 

Aşağıdaki demoyu izlerken lütfen YouTube video ayalarını 1080p'ye ayarlamayı unutayın. 

LG 4K Ultra HD TV Reklamı

Philips 4K Android Televizyonunu Duyurdu

Sony'nin Yeni 4K Televizyonları İncelik Rekoru Kıracak

YORUMLAR