11 Yıldır Kayıp Olan Mars Uzay Aracı Bulundu

11 yıl önce Mars'ta inceleme yapmak için gönderilen ve haber alınamayan uzay aracı NASA tarafından bulundu.

11 Yıldır Kayıp Olan Mars Uzay Aracı Bulundu

İngiltere’de akademisyenler tarafından geliştirilen Beagle 2 adlı uzay robotu, kendisinden 11 yıldır haber alınamamasının ardından, NASA’ya ait gözlem araçları sayesinde bulundu. HiRISE adı verilen ve NASA tarafından geliştirilen, yüksek çözünürlükte görüntüleme yapabilen bir kamera sayesinde bulunan uzay aracı, Mars yüzeyine ait fotoğrafların incelenmesiyle tekrar ortaya çıktı.

Daha tasarım aşamasında birçok yeniliği içerisinde bulunduran Beagle 2 adlı uzay aracı, çok kısa bir zamanda geliştirilmiş ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından Mars Express adlı uzay aracıyla fırlatılmıştı. Projenin maliyetinin 33 Milyon dolar olması, zamanında en düşük bütçeli Mars görevi sayılmasını sağlamıştı.

2003’te uzay aracı fırlatıldıktan sonra bir süre yoluna devam etti, Mars’a yaklaştığında Dünya’ya bir adet fotoğraf gönderen Beagle 2 ile son iletişim de bu an oldu. Mars’a indimi yoksa yörüngesi kayarak uzay boşluğunda kayıp mı oldu sorularıyla bir süre bilim adamları tarafından araştırılsa da, cihazdan günümüze kadar haber alınamadı. NASA’nın uzay aracına ait fotoğraflarını inceleyen bilim adamları, Beagle 2’nin koruma kalkanının, paraşütünün ve kendisinin olması gibi Mars’a indiğini açıkladı. Araçla iletişim kurulamamasının nedenini ise güneş panelleri altında kalan iletişim antenlerinin hasar alması olabilir. Proje başarılı olsaydı, Beagle 2 Mars yüzeyini fotoğraflayıp, yüzeyden toprak alıp inceleyebilecekti.

YORUMLAR