12 Günlük Uzay Tatili 9,5 Milyon Dolar Olacak

Orion Span Aurora Station

Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyetlerinde devam eden bir uzay şirketi, yakın zaman sonra yörüngede otel kuracaklarını ve 9,5 milyon dolar verenleri uzay oteline götüreceklerini açıkladı.

Kaliforniya’da düzenlenen Space 2.0 Konferansı’na katılan şirketlerden bir tanesi olan Orion Span, izleyenleri heyecanlandıran projesinin detaylarını paylaştı. Yakın zaman sonra Dünya yörüngesine lüks bir otel inşa etmek istediklerini söyleyen şirket, yeterli ücreti ödeyen kişilerin, 12 gün boyunca uzayda yaşayabileceklerini söyledi.

Aurora Station adı verilen projenin, Uluslararası Uzay İstasyonu gibi alçak yörüngede seyahat edeceği ve 6 kişilik konaklama kapasitesinin bulunacağı belirtildi. Konaklayanların 2 tanesinin astronot, 4 tanesinin ise turist olacağını aktaran Orion Span yetkilileri, herkesin katılmak isteyeceği bu seyahatin ücretini de açıkladı.

Şirketin kurucusu olan Frank Bunger, uzaydaki ilk otelde kalmak isteyenlerin şimdiden 80 bin dolarlık ön ödeme yaparak sıraya gireceklerini ve 12 günlük uzay tatili için 9,5 milyon dolar yani günümüz dolar kuruyla 38 milyon Türk Lirası ödeyeceklerini kaydetti. Önümüzdeki yıllarda geliştirme süresinin tamamlanması beklenen Aurora Station projesinin, 2021 yılında uzaya gönderileceği ve ilk konuklarını ağırlamaya başlayacağı söylenenler arasında yerini aldı.

YORUMLAR