13 Yaşındaki Çocuğu Kaçıran Çete, Fidye Olarak Bitcoin İstedi

13 Yaşındaki Çocuğu Kaçıran Çete, Fidye Olarak Bitcoin İstedi

Suç oranının bir hayli yüksek olduğu Güney Afrika'da yaşanan bir olay, Bitcoin çılgınlığının hangi boyutta olduğunu net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Araştırmalara göre, silahlanmanın had safhada olduğu ve her gün 47 kişinin suç örgütleri tarafından öldürüldüğü Güney Afrika’da, çok ilginç bir olay yaşandı.

Ülkenin Mpumalanga şehrinde bulunan Witbank kasabasında, 13 yaşındaki bir çocuğu kaçıran çete, fidye olarak çocuğun ailesinden 120 bin dolar değerinde Bitcoin istedi. Çocuğun ancak söz konusu bedelin ödenmesi halinde serbest bırakılacağını söyleyen çete üyeleri, pazarlık yapmayacaklarını bildirdi.

 

 

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan polis sözcüsü Leonard Hlathi, 13 yaşındaki Katlego Marite isimli çocuğun evinin yakınlarındaki parkta arkadaşlarıyla oynarken kaçırıldığını belirtti. Fidyenin olay yerine bırakılan notla istendiğini belirten Hlathi, çocuğun ailesinin Bitcoin’den haberleri dahi olmadığını söyledi.

Ailenin harap durumda ve endişeli olduklarını dile getiren Hlathi, olay yerine bırakılan notta, “Bu bir kaçırmadır. Çocuğunuzun güvenli bir şekilde serbest kalması için 15 Bitcoins'in aşağıdaki cüzdan adresine ödenmesini talep ediyoruz. Pazarlığa kapalı" ifadelerinin yer aldığı bilgisini paylaştı. 

Çetenin, 120 bin dolar Bitcoin fidyesinin Pazartesi gününe kadar ödenmesi gerektiğini, aksi takdirde 13 yaşındaki çocuğu öldüreceklerini söyledi. Çocuğun annesinin çete üyelerine çağrı yaparak oğlunu geri getirmeleri için yalvarması sonuçsuz kalırken, polis yetkilileri talihsiz çocuğu nasıl kurtarabileceklerini tartışıyor.

Geçtiğimiz yılın sonunda benzer bir olay da Ukrayna’nın Kiev kentinde yaşanmıştı. Exmo Bitcoin şirketinin üst düzey yöneticilerinden Pavel Lerner’i kaçıran suç çetesi, Bitcoin karşılığında iş adamını serbest bırakmıştı.