143 Milyon İnsanın Kimlik Bilgileri Tehlikede!

143 Milyon İnsanın Kimlik Bilgileri Tehlikede!

Equifax, 143 milyon ABD vatandaşının kişisel bilgilerinin tehlikeye girdiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 143 milyon insanın, isimleri, sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri ve adresleri sistemde bulunan güvenlik açığı sebebiyle siber saldırganların eline geçebilir.

Amerika Birleşik Devletleri, bugün yapılan açıklamayla adeta şok yaşadı. Bilgisayar korsanları sistemde bulunan bir güvenlik açığından yararlanarak milyonlarca insanın özel bilgilerini deşifre edebilir. Yaklaşık 209.000 bin kişinin kredi kartı numaraları ve 182.000 kişinin de kişisel kimlik bilgilerine erişen korsanlar, Amerika Birleşik Devletleri’ni alarma geçirdi.

Şirket, 29 Temmuz’da sistemdeki ihlalini fark ettiğini ve güvenlik açığının kapatıldığını bildirmişti. Ayrıca yapılan açıklamada, mağdur kişiler için kredi kartı dosyalarını izleme ve kimlik hırsızlığına karşı korunmaları için bir web sitesi kurdu.

Sosyal güvenlik numaralarının ve kimlik bilgilerinin deşifre olması, milyonlarca insanı kimlik hırsızlarının hedefi haline getirebilir. Equifax, bağımsız bir siber güvenlik firmasıyla ve ülkedeki kolluk kuvvetleriyle iş birliği içinde olduğunu ve en kısa zamanda sorunun çözüleceğini açıkladı.

2016 yılında Türkiye’de de benzer bir olay yaşanmış ve 50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri internete yüklenen bir veri tabanıyla deşifre olmuştu. Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayar sunucularının Romanya'da olduğu saptanmış ve verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda'dan alındığı belirlenmişti.

Önemli Uyarı: Kimlik Bilgilerim Sızdı mı? Diye Sorgulama Yapmayın

Kimlik Hırsızlarından Korunmak İçin 8 Basit Yöntem

Çipli T.C. Kimlik Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YORUMLAR