145 Bin Kamerayla Dünyanın En Büyük DDoS Saldırısı Yapıldı!

145 Bin Kamerayla Dünyanın En Büyük DDoS Saldırısı Yapıldı!

145 binden fazla kamera ve dijital video kayıt cihazı kullanılarak tarihin en büyük DDoS saldırılarından birisi gerçekleştirildi. Saldırının hedefindeki siteye gönderilen verinin saniyede 1.1 Terabit'e ulaştığı biliniyor.
Rekor boyutlarda veri trafiğine neden olan yeni bir DDoS saldırısının gerçekleştirildiği bildirildi. Fransa merkezli bir web host'una yapılan saldırı, saniyede 1.1 Terabit'lik veri trafiği yarattı.

DDoS saldırıları ilk olarak 19 Eylül tarihinde Octave Klaba (OVH'in kurucusu) açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Klaba, yaklaşık 10 gün önce başlayan saldırıların bazılarının 900 Gigabit'e ve hatta 1.1 Terabit'e ulaştığını açıkladı. Saldırıların arka arkaya geldiğini belirten Klaba, geçtiğimiz Cuma günü saldırıların yeniden başladığını ve saldırıyı yapan cihazları bulmayı başardığını söyledi. Klaba'nın paylaştığı bilgilere göre, nesnelerin internetine (IoT) bağlı olan 145 binden fazla kamera ve dijital video kayıt cihazı bu büyük çaplı DDoS saldırısında rol oynadı.

Saldırılarda kullanılan botnet'in 1.5 Terabit'lik DDoS saldırısı yapabilme kapasitesine sahip olduğu düşünülüyor ve yapılan incelemelere göre botnet'in kapasitesi gittikçe büyüyor. Klaba, Pazartesi günü yapılan saldırıda 6 bin 800, Çarşamba günü yapılan saldırıda ise 15 bin yeni cihazın botnet'e katıldığını keşfetmiş.

Uzmanlar, DDoS saldırılarının kapasitelerinin yükseldiğini ve ilerleyen dönemlerde buna benzer büyük saldırıların yaygınlaşacağını söylüyorlar.

Blizzard Oyunları DDoS Saldırısından Kurtulamadı

DDoS Saldırılarından Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

DDoS Saldırılarının Sorumlularını Bulan Gazeteci Koruma Altına Alındı

YORUMLAR