15 Yıldır Oynanan Bir RPG Oyunu Olduğunu Biliyor muydunuz?

15 Yıldır Oynanan Bir RPG Oyunu Olduğunu Biliyor muydunuz?

 Gerçek RPG bağımlılığı sanıyoruz böyle olur. Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabının yazarı Douglas Adams’ın tasarladığı Starship Titanic isimli oyun yıllardır gizli hayranları tarafından oynanıyor.

Yazar Douglas Adams 1982 yılında Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabının sadece yarım sayfalık bir bölümde Starship Titanic'den kısaca bahsediyordu. Yıldız Gemisi Titanik'in yakıtı, olması olanaksız şeyleri gerçekleşmesine bağlı olarak artıyor ve azalıyordu.  Yıllar sonra Adams bu fikri daha çok şekillendirerek, 1998 yılında eski Monty Python tayfası Terry Jones ve John Cleese ile bir araya gelerek hayata geçirmeye karar verdiler. 

Yıldız Gemisi Titanik son derece devasa yapıya sahip bir araç. Garip bir evrende, son derece garip olayların yaşandığı maceralarda başrol oynuyor. Gemide yaşayanları ise bir sürü olasılıksız ama olma olasılığı yine de olabilen (!) tehlikeler bekliyor. Gizliden gizleye bir RPG oyununa dönüşen Yıldız Gemisi Titanik'te oyun içinde hiçbir kural yok. Oyunun bir sonu da yok. 

Oyun durağan resimlerin olayların akışına göre ekrana gelmesi, bir konuşma motoru ve sonsuz olasılık algoritması alt yapısıyla çalışıyor. Bundan dolayı bir şablon izlemiyor ve bitmiyor. Starship Titanic 1998 yılında starshiptitanic.com web sitesi üzerinden başladı. Digital Village firmasının da katkılarıyla web sitesi Douglas Adams ve Otostopçunun Galaksi Rehberi tutkunlarının uğrak yeri oldu. İlk açıldığında tamamen bambaşka olan site şimdilerde biraz daha düzgün ve modern ancak hala çok eski bir alt yapıya sahip. 

Oyun PC CD Rom olarak piyasaya 1999 yılında Windows 95 için piyasaya sürüldü ve maalesef sadece Windows 98'e kadar PC desteği verebiliyor. Oyunu oynamak bizler için artık çok zor. Ancak dünya üzerinde on binlerce kişi evlerinin bir köşesinde sadece bu oyunu oynamak için eski işletim sistemli bilgisayarlar barındırıyorlar. 

Oyun online olarak oynanmıyor, ancak oyunu gerçek hayatta arkadaşlarınızla oynayabilmek de mümkün. Bunun için Douglas Adams hayranı olmak ve Otostopçunun Galaksi Rehberi evrenini çok iyi tanımak gerekiyor. 

Assassin's Creed Artık Eski Nesle Gelmeyecek

Yeni Nesil Oyunlar Nasıl Görünecek?

YORUMLAR