150 Milyon Dolarlık GTA 5 Davasında Yeni Gelişme

Rockstar Star 150 milyon dolar

2016 yılında, Rockstar Noth’un eski yöneticisi Leslie Benzies, Grand Theft Auto 5 oyunlarının dağıtımcısı Take-Two’ya 150 milyon dolarlık dava açmıştı. New York Yüksek Mahkemesi ise yaptığı inceleme sonucunda Benzies’i haksız buldu.

İskoçya’da bulunan ve bugüne kadar piyasaya sürülen bütün Grand Theft Auto oyunlarını geliştiren oyun stüdyosu, 1984 yılında Acme Software adıyla faaliyet göstermeye başlamış, 1987 yılında DMA Desing ismini almıştı. 1997 yılında ilk GTA oyununu piyasaya süren stüdyo, 1998’de Take-Two tarafından satın alınmıştı. Take-Two’nun parçası haline gelmesinin ardından Rockstar North olarak hayatına devam eden stüdyo, GTA ve Red Dead gibi serilerle oyuncuların gönlünü fethetmişti.

2016 yılına kadar Rockstar’ın başında olan ve Grand Theft Auto 5 gibi gelmiş geçmiş en çok gelir getiren oyunlardan birini geliştiren Leslie Benzies ise beklenmedik şekilde görevinden ayrılmış ve hemen ardından Take-Two’ya 150 milyon dolarlık telif hakkı davası açmıştı. Take-Two’nun görevinden ayrılması için kendisine baskı yaptığını söyleyen Benzies, gerekli ödemeleri alamadığını ve şirketin kendisine 150 milyon dolar borcu olduğunu açıklamıştı.  

New York Yüksek Mahkemesi ise iki taraftan gelen dosyaları inceleyerek, Leslie Benzies’in haksız olduğu kararına ulaştı. Benzies ve Take-Two arasında imzalanan telif hakkı anlaşmasında yer alan herhangi bir maddede, gelirlerin bütün müdürler arasında eşit şekilde paylaştırılacağına dair herhangi bir ibarenin olmadığını söyleyen mahkeme, bu sebeple 150 milyon dolarlık borç iddiasının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. 2009’da imzalanan ilk anlaşmanın yanı sıra 2012’de yapılan bir başka sözleşmenin de açık şekilde gelirlerden pay dağıtımına dair detaylar içermediğini söyleyen mahkeme, Benzies’in iddialarının asılsız olduğunu kaydetti.

Tüm bunlara rağmen şirket ve yönetici arasında imzalanan anlaşmalar arasında Leslie Benzies’in ödeme almasını gerektirecek maddelerin yer aldığına dikkat çeken New York Mahkemesi, davanın sonucunda eski yöneticinin alması gereken ödemeleri hesaplayacaklarını ifade etti.

YORUMLAR