16 Yaşındaki Oyuncu Yeni Tetris Şampiyonu Oldu

Tetris şampiyonu

Dünyanın en çok satılan oyunlarından bir tanesi olan Tetris, dün akşam saatlerinde ilginç anlara sahne oldu. Kült oyun için düzenlenen Dünya Şampiyonası’nı 16 yaşındaki oyuncu kazandı. Turnuvanın son saniyeleriyse milyonlarca kez izlendi.

Yaklaşık 30 yıl önce, dünyanın en sevilen oyunlarından bir tanesi olan Tetris, SSCB’de yayınlanmıştı. Uzun uğraşlar sonunda SSCB dışına çıkarılan ve Sovyetlerin Amerika’ya ihraç ettiği ilk ürünlerden bir tanesi olmayı başaran oyun, dünyaya açılmasıyla yüz milyonlarca satılmıştı. Çeşitli platformlarda hala oynanan Tetris için düzenlenen Dünya Şampiyonası ise izleyenlere unutulmayacak bir son yaşattı.

Joseph Saelee isimli 16 yaşındaki bir Tetris oyuncusu, 7 yıldır şampiyon olan Jonas Neubauer’i yenerek, kupayı kazanmayı başardı. Turnuvaya şampiyon olmak için gelmediğini söyleyen Saelee, sonuca kendisinin de şaşırdığını dile getirerek, “Turnuvaya sadece elemeleri geçmek, harika insanlarla tanışmak için geldim. Kazanmak harika bir duygu, ne diyeceğimi bilemiyorum” açıklamasını yaptı.

Nintendo Entertainment System ya da bilinen ismiyle NES için çıkan Tetris versiyonunda düzenlenen turnuvanın son anlarıysa milyonlarca kişi tarafından izlendi. 16 yaşındaki oyuncunun heyecanı yüzüne yansırken, eski şampiyonun olayı mütevazılıkla karşılaması, takdire şayan anların oluşmasını sağladı.