1.6 Milyon Kilometre Öteden Dünyanın 365 Gününe Muhteşem Bir Bakış

1.6 Milyon Kilometre Öteden Dünyanın 365 Gününe Muhteşem Bir Bakış

Earth Polychromatic Imaging Camera yani EPIC, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın en pahalı oyuncaklarından biri. Bu kamera dünyayı milyonlarca kilometre öteden Dünya’nın fotoğraflarını çekip bir araya getirerek gezegenin bir senelik albümünü oluşturdu.

3 binden fazla fotoğrafın bir araya gelmesiyle oluşturulan “time lapse” çalışması, bir sene boyunca dünyanın atmosferini ve 1.6 milyon kilometre öteden nasıl göründüğünü belgelemiş oldu. Bu fotoğraflar EPIC kamera kullanılarak Deep Space Climate Observatory uydusu ile çekildi.

Bundan birkaç hafta önce de yine aynı uydudan resimler çeken EPIC kameranın önünde Ay geçmiş ve ilginç bir fotoğraf albümü oluşmasına sebep olmuştu.

EPIC Kamera nedir?

EPIC, Dünya’dan 1,6 kilometre uzakta dolaşan Deep Space Climate Observatory uydusu üzerine yerleştirilmiş 4 MP bir CCD kamera ve teleskop olarak görevini sürdürüyor.  Her gün 12 ve 36 saatlik devreler halinde gezegenin fotoğraflarını çekiyor. 3 farklı lens ile tek renkli görseller çeken EPIC, daha sonra bu fotoğrafları tek katmanda birleştirerek 12 MP eş değer kalitede fotoğraflar üretebiliyor. 

YORUMLAR