1,75 Milyon Dolar Değerinde BitCoin Çalındı

1,75 Milyon Dolar Değerinde BitCoin Çalındı

Son yıllarda gerek finans dünyasında, gerekse dijital ödeme konularında adının sıkça telaffuz edildiği, hakkında merkez bankalarının açıklamalar yaptığı dijital para Bitcoin, şu sıralar büyük bir hırsızlık olayıyla anılıyor. Çinli bir Bitcoin servisinden, tam 1,75 Milyon Dolar değerinde Bitcoin çalındı.

Bitcoin dijital para birimi, aslında dijital bir algoritmanın kodu olduğu için, bir dosya gibi cüzdan yazılımlarında saklanabiliyor. İşte tam olarak bu dijital cüzdanları hedef olan saldırganlar, 14 şubat sevgililer gününde Bter adlı Çinli servise saldırarak 7,710 adet Bitcoin çaldı. Bu yazının hazırlandığı tarih itibariyle çalınan Bitcoinlerin piyasa değeri yaklaşık 1.75 Milyon Dolar. Yaşanan hırsızlık olayından sonra servislerini geçici olarak askıya aldığını duyuran Bter, Bitcoin'lerin bir şekilde geri getirilmesi durumunda, ödül olarak 720 Bitcoin vereceğini açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda da Slovenya'lı bir Bitcoin servisinde de hırsızlık olayı yaşanmış ve 5 Milyon Dolarlık Bitcoin çalınmıştı. Çalınan Bitcoinleri geri alan şirketin başardığını bakalım Çinli servis de yaşanabilecek mi? Bazı kesimler tarafından "balon" olarak betimlenen ve uzak durulması tavsiye edilen Bitcoin, değer olarak da son zamanlarda neredeyse 3'te 1 oranında azalma yaşadı.

YORUMLAR