19 Yaşındaki Hacker Denuvo'yu Yenmeyi Başardı

19 Yaşındaki Hacker Denuvo'yu Yenmeyi Başardı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sene aktif olarak kullanılmaya başlanan Denuvo adlı dijital telif hakkı koruma sistemi adeta korsan oyun dünyasının kökünü kazımıştı. İlk olarak Just Cause 3 gibi oyunlarda kullanılmaya başlanan Denuvo, oyunlar için crack dosyası hazırlanmasını neredeyse imkansız hale getiriyordu. Bu tür crack dosyalarını hazırlayan önemli gruplardan biri olan 3DM, Denuvo kullanılmaya başlandıktan sonra açıklama yaparak bu sistemi aşmak için insan üstü bir çaba harcadıklarını ve defalarca vazgeçmeyi düşündüklerini söylemişti. Ekip 2018 yılında Denuvo nedeniyle korsan oyunların tamamen ortadan kalkacağını da öngörmüştü. Bir süre sonra da 3DM crack yapma işine ara verdiğini duyurmuş, oyun sektörünün crack dosyaları olmadan nasıl bir değişim izleyeceğini görmek istediğini dile getirmişti.

Denuvo korsan oyunlara karşı bu derece başarılı olmuşken geçtiğimiz günlerde 19 yaşındaki genç bir Bulgar hacker Denuvo'yu etkisiz hale getirmeyi başardı. Voksi adlı bu genç hacker, Steam üzerinde ücretsiz olarak oyunculara sunulan yeni DOOM'un demosundan faydalanarak Denuvo'yu aşmak için bir çözüm üretti. Voksi aslında Denuvo'nun sahip olduğu şifreleme sistemini kırmak yerine bu sistemi devre dışı bırakabilecek alternatif bir yol keşfetti ve DOOM'un tam sürümünün korsan korumasını etkisiz hale getirdi.

Denuvo'yu Aşmak İçin Crack Dosyasına Gerek Kalmadı

Voksi özel bir crack dosyası hazırlamak yerine oyunu başlatacak ek bir uygulamayla DOOM'un tam sürümünün korsan olarak oynanabilmesini sağladı. Bu sayede 650.000 adet korsan DOOM kopyası Denuvo'nun sunucularında kayıt altına girdi. Daha sonradan bu yöntem Rise of the Tomb Raider'da da kullanıldı.

Denuvo Açığı Kapattı

DOOM'un korsan versiyonlarının Denuvo sunucularında kayıt ettirilmeye başlanmasının ardından 3 gün geçtikten sonra Denuvo bu açığı fark etti ve yayınladığı güncellemeyle korsan kopyaların kaydettirirlmesini engelledi.

Denuvo'nun çalışma mantığı bilgisayarınızın donanımına bağlı bir kimlik yaratılması üzerine kurulu. Steam'den Denuvo korumasına sahip bir oyun indirdiğinizde Denuvo bilgisayarınıza özel bir kimlik oluşturuyor. Bu kimliğe sahip oyunu başka bir bilgisayara kopyaladığınızda oyunu oynamanız mümkün olmuyor. Voksi, DOOM'un demosu sayesinde Denuvo'dan elde ettiği legal kimliği geliştirdiği uygulama aracılığıyla DOOM'un korsan tam sürümünün kimliği ile değiştirdi ve bu sayede korsan kopyayı oynamayı başarabildi.

Voksi'nin DOOM'un demosunu kullanarak oyunu korsan olarak oynamasının ardından Denuvo bu açığı kapatsa da genç hacker herhangi bir demosu bulunmayan Rise of the Tomb Raider'ı da korsan olarak oynamayı başarmıştı. Korsan oyun dünyasında önümüzdeki dönemde işler karışacak gibi görünüyor.

Ünlü Crack Grubu Pes Etti ve Korsan İşine Ara Verdi!

Lara Croft Korsanların Eline Geçti!

YORUMLAR