194 Milyon Dolar Zarar Eden Spotify Durumu Sevinçle Karşıladı

194 Milyon Dolar Zarar Eden Spotify Durumu Sevinçle Karşıladı

2015 yılında altın çağını yaşayan Spotify için gelir artışı çok da bir şey ifade etmiyor. Nasıl mı? Şöyle; mali raporlar şirketin sürekli zarar ettiğini işaret ediyor. Spotify’ın geçtiğimiz yıl 194 milyon dolar zarar etmiş.

Ama asıl garip olan Spotify bu duruma hiç hayıflanmıyor. Çünkü bu zarar bile servisin ciddi bir iyileşme yaşadığını kanıtlıyor. Karışık değil mi? Biraz daha irdeleyelim. Bu rakam Spotify’ın zararlarının düştüğünü işaret ediyor. Şirketin zararındaki yıllık artış yüzde 6.4 olarak belirlenmiş ki, bu da zarar hanesinde bir iyileşmenin işaret. Bundan dolayı Spotify, bunu bir gelişme ve büyüme olarak görüyor ve durumdan kendine sevinecek bir sebep çıkarabiliyor.

Spotify neden zarar ediyor?

2015 yılı sonunda 85 milyon kullanıcıya ulaşan Spotify an itibarıyla 100 milyon kullanıcıyı aşmış durumda. Bu kullanıcıların 30 milyon kadarı servise belli bir ücret ödüyorlar, yani paralı üyeler. Bu 30 milyon üye Spotify’ın gelir hanesinde bulunuyorlar. Yani servis sadece bu üyelerden para kazanıyor.  Öte yandan Spotify’ı ücretsiz kullanan kullanıcılar servisin yayınladığı reklamları takip ettikleri için şirkete 220 milyon doların üzerinde reklam geliri sağlıyorlar. Peki, Spotify hala nasıl zarar gösterebiliyor? 30 milyon ücretli üye ve 70 milyon kullanıcının sağladığı reklam geliri şirketi düze neden çıkaramıyor?

Spotify sanatçılara ne kadar telif ödüyor?

Kendini dünyanın en büyük müzik servisi olan Spotify, bu rakamlar karşısında lider olma durumunu hiç de abartmıyor. Ancak Spotify gelirlerini sanatçılara ödediği telif haklarından dolayı eritiyor. Bu yüzden de kar hanesinde 1 dolar bile bulunmuyor. Bundan dolayı toplam gelirlerinin yüzde 84’ü telif hakları ve dağıtım masraflarına giden şirketin zararı, son iki senede artmış olarak görünüyor. Ancak yukarıda da anlattığımız gibi, bu artış artık durmuş durumda ve zarar yüzde 6.4 seviyesinde donmuş olarak görünüyor. Yani şirkeket yüz milyonlarca doları telife harcıyor.

Spotify nasıl kar edecek?

Spotify yeni servisler açarak genişliyor. Mesela, Spotify aile planı altı kişilik bir aile için üyeliği ayda 14,99 TL olarak sabitledi. Bu da, servisi kullanmayı ve reklamlardan kurtulmayı kullanıcılar için mantıklı kılıyor. Spotify aile hesabı, aile üyelerinizin kendi Premium hesabına sahip olmalarına izin veriyor. Tüm hesapların faturası, ay sonunda tek bir fatura olarak ödeniyor. Tam da "alan memnun veren memnun" durumu oluşturmayı başarıyor.

Bunun yanı sıra Spotify reklam gelirlerini artırmaya devam edecek. En azından şimdilik stratejisi bu. Öte yandan video servisi de reklam gelirlerine dahil olduğunda Spotify zararını azaltarak düze çıkmayı başarabilir.

Spotify Video Servisi Gün Sayıyor

Yeni Müzikler Keşfedebileceğiniz Spotify Alternatifleri

YORUMLAR