2 Milyon Dolar Kazanmak İstiyorsanız Bu Yarışmaya Bir Göz Atın

2 Milyon Dolar Kazanmak İstiyorsanız Bu Yarışmaya Bir Göz Atın

Biraz yapay zekadan, bir o kadar da elektronikten anlıyor ve "ben yapay zekalı radyo tasarlarım" diyorsanız 2 milyon dolara çıkan bir kapıyı aralayabilirsiniz. DARPA büyük ödüllü AI RADIO yarışmasının şartlarını açıkladı.

Defence Advanced Research Projects Agency yani kısa adıyla DARPA ya da Türkçe meali ile Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı, Amerikan ordusuna çalışan bir teknoloji kuruluşu olarak bilinir. DARPA’nın teknolojik dünyayı değiştiren pek çok projesi olduğu gibi, bu kuruluşun teknolojilerini kullanan birçok cihazı da günlük yaşamımızda kullanıyoruz.

İşte bu DARPA, tam 2 milyon dolar ödüllü bir yapay zekalı radyo cihazı geliştirme proje yarışması başlattı. DARPA’nın yarışmada dikkate alınması gereken bazı kuralları var. Bunlardan ilki kablosuz erişim ve iletişim ağının son derece fazla kullanılmasından doğan radyasyon ve statik radyo dalgalarını bu projede minimum düzeyde kullanılabilmesi. Çünkü DARPA AI RADIO projesinde geliştirilecek olan cihazın farklı frekanslardan etkilenmemesini istiyor. Yarışmanın en önemli yaptırımı bu. DARPA için tasarlanacak olan yapay zekalı radyo iletişim kurabilmek için tüm günlük frekans çöplüğünün etrafından dolanabilmeli.

DARPA yarışmaya takım halinde proje sunabilecek geliştiricilere kapılarını açmış durumda. Birincinin 2 milyon, ikincinin 1 milyon ve üçüncünün 750 bin dolar kazanma şansı olan bu yarışma 2017’de başlayacak ve 2019’yılında projeler teslim edilecek. Katılım koşulları ile ilgili detaylar henüz netleşmiş değil.

İleri Teknoloji Eseri Robotlar İlk Denemelerinde Burunlarını Yerden Kaldıramadılar

Eyeriss Yapay Zeka İşlemcisi Akıllı Telefonlarda Kullanılmak Üzere Geliştiriliyor

Savaş Uçakları Artık Yıkıcı Lazer Silahları Taşıyacaklar 

YORUMLAR