2 Sene İçerisinde Korsan Oyunlar Tamamen Ortadan Kalkabilir!

2 Sene İçerisinde Korsan Oyunlar Tamamen Ortadan Kalkabilir!

Bu iddia bizim ortaya attığımız bir iddia değil; oyunlar için crack dosyaları hazırlayan ünlü 3DM grubunun yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda paylaşılan bir görüş.

Eskiden bilgisayar oyunları yayınlandığında crack dosyalarının oyunların çıkışının hemen ardından torrent ve oyun indirme sitelerinde yer aldığına tanık olurduk. Hatta oyunun çıkış tarihinden önce söz konusu oyunların crack dosyalarıyla birlikte indirmeye açılan versiyonlarıyla da karşılaşmıştık. Fakat son dönemde oyunların crack dosyalarının çıkışı bir hayli zaman almakta.

Torrent sitelerinde yer alan birçok oyunun crack dosyalarını geliştirmiş olan ve son dönemdeki hit oyunları kırmayı başarabilmiş tek grup olan 3DM son zamanlarda geç çıkmaya başlayan crack dosyaları için kendilerine yöneltilen soruları yanıtlarken bu işin giderek zorlaştığından bahsetmiş. 3DM bu durumun sorumlusu olarak Denuvo adlı dijital hak koruma sistemini gösteriyor. Steam gibi mevcut sistemlerle de çalışabilen ve yeni çıkan oyunların kırılmasını engelleme amaçlı olan bu sistem nedeniyle 3DM zor zamanlar yaşadığını ifade ediyor ve bir oyunu kırabilmeleri için 1 ay uğraşmaları gerektiğini açıklıyor. 3DM temsilcisi önümüzdeki 2 sene için de oyunların kırılmasının imkansız hale gelebileceğini de sözlerine ekliyor.

Herhangi bir oyunun kırılıp kırılamayacağının mümkün olduğunu söylemek elbette imkansız. Fakat 3DM'in bu alanda çaba gösteren tek grup olarak kalması ve diğer grupların oyun kırma işinden ellerini çekmeye başlaması gidişatın kötü olduğunu gösteriyor.

Böbrek Sattıran, Yuvalara Ateş Salan Bilgisayar Oyunları

Bilgisayarlarımızın Kabusu, Evlerden Irak Olası Sıkıntılı Oyunlar

YORUMLAR