20 Dakikada Şarj Edilen ve 20 Yıl Dayanan Batarya Geliyor

20 Dakikada Şarj Edilen ve 20 Yıl Dayanan Batarya Geliyor

Akıllı telefonlarımızda, tabletlerimizde, diğer mobil ürünlerimizde ve ayrıca son zamanlarda elektrikli otomobillerde yer alan bataryaların ömürlerinin pek çok kullanıcı için yeterli olmadığı ortada. Hem uzun şarj etme süreleri, hem de bu bataryaların en fazla 2 yıl içerisinde esas kapasitelerinin yüzde 75'ine kadar inmeleri nedeniyle kullanıcıların yaşadıkları sorunlar pek çok üreticinin ilgisini çekiyor ancak klasik Li-ion pillerin bu konuda çok büyük gelişim gösteremedikleri de ortada.

Singapur'da yer alan Nanyang Teknoloji Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği açıklama ise bu soruna büyük bir çözüm vaadediyor. Zira üniversitenin açıklamasına göre geliştirilen yeni batarya tipi iki dakika içerisinde yüzde 70'e kadar şarj olabiliyor ve sahip olduğu kapasite ömrünü yirmi yıl boyunca koruyabiliyor. Böylece kısa aralıklarla yenisinin alınması gereken bataryaların artık pratik olarak cihazın ömrü kadar dayanacağını söyleyebiliriz.

Akıllı cihazların pillerinin pek büyük olmaması ve genellikle bir kaç yılda bir yenilerinin alınması nedeniyle bu sorun kendini şimdilik pek belli etmiyor ancak beş ila on yıl arasında işlev göstermesi gereken elektrikli otomobillerde pillerin bu kadar çabuk eskimesi, ayrıca eskiyen pillerin binlerce dolarlık maliyetlerle değiştirilmeleri sebebiyle batarya sıkıntısı büyük bir önem arzediyor.

Elbette geçmişte kullanılan NiMH veya NiCD bataryalardan kat kat daha ömürlü olan Li-ion bataryaların da bir süre sonra demode olacakları bir gerçek. Şimdilik üretim safhasında olmayan yeni bataryaların ne zaman pratik kullanıma hazır olacağı da bilinmiyor.

Snapchat, kullanıcılarını uyarıyor

YORUMLAR