20 Milyon Kişi Sahte Eklenti İndirdi

Chrome Eklenti

Google, AdGuard tarafından yayınlanan yeni güvenlik raporunun ardından onlarca Chrome eklentisini mağazadan kaldırdı.

AdGuard, 20 milyondan fazla Google Chrome kullanıcısının sahte eklenti kullandıklarını ve bunun farkında olmadıklarını söylemişti.

Chrome Sahte Eklenti

Google Chrome’un yapamadığı bazı işlemleri gerçekleştirebilmek adına kullanılan eklentilerden bazılarının sahte olduğunu belirten AdGuard, ilginç detayların yer aldığı bir güvenlik raporu yayınladı. Yayınlanan raporda en dikkat çeken ayrıntı, sahte bir reklam engelleme eklentisinin 10 milyondan fazla indirilmesiydi. Reklam eklentisiyle birlikte oldukça popüler olan ve 30,000’den kişi tarafından kullanılan Webutation’ın eklentisinin de sahte olduğu belirtildi. Sahte reklam engelleme eklentilerinin kötü amaçlarla Chrome’un eklenti mağazasına yerleştirildikleri söylenirken, kullanıcıların bilgilerini çalmak ve internet hareketlerini takip etmek gibi özelliklere sahip olduklarının altı çizildi.

Bahsi geçen bütün eklentiler, geliştiricileri tarafından birkaç satır analitik kod içeren, basit dolandırıcılık çabalarıdır.” diyen AdGuard’dan Andrew Meshkov, “Eklentiler daha fazla kişiye ulaşmak için popüler anahtar kelimeleri kullanıyorlar. Kullanıcılar da eklentinin ismine bakmadan, arama sonucunun ilk sırasında çıkan eklentiyi indiriyorlar.” açıklamasında bulundu.

Yayınlanan rapor sonrasında Google tarafından kaldırılan 5 reklam engelleme eklentisinin 20 milyondan fazla kişiye ulaştığı belirtildi. Eklentileri kullanan 20 milyon kişinin, çeşitli bilgilerinin çalınmış olabileceği söylenenler arasında yerini aldı.

YORUMLAR