200 Milyondan Fazla Akıllı Telefon Satışı Yapan Huawei'den Yeni Rekor

Huawei Yeni Rekor

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, Pazar günü yaptığı bir açıklamada; 2018 yılında 200 milyondan fazla akıllı telefon satışı yaparak kendi rekorunu kırdığını bildirdi. Huawei’ye göre bu satış rakamlarının büyük bir kısmı Huawei P20, Honor 10 ve Mate 20 serisi akıllı telefonlardan elde edildi.

Açıklamada, Huawei’nin 2010 yılındaki satış rakamının 3 milyon adet olduğu, geçen yılki satış rakamının ise 153 milyon adet olduğu belirtildi. Canalys adlı web sitesinin araştırmasına göre; Huawei 2018 yılının ikinci çeyreğinde Apple’ı geçerek dünyanın ikinci en büyük telefon satıcısı olmayı başardı.

Ayrıca Huawei açıklamasında kendisinden, "Huawei, küresel akıllı telefon pazarında diğerleri arasında yer alan istatistiksel bir şirket olmaktan sıyrılarak bu alanda dünyanın ilk 3 şirketi arasına girmeyi başardı." şeklinde bahsetti.

Bu yılki başarısına rağmen Huawei hala çeşitli sorunlarla da mücadele ediyor. Şirket özellikle ABD hükümetiyle büyük sorunlar yaşıyor. 2018’in Şubat ayında ABD istihbarat yetkilileri, Çin hükümetine casusluk verileri sağlayabileceği gerekçesiyle Huawei ürünlerinin satın alınmaması konusunda Amerikan vatandaşlarına bir uyarıda bulunmuştu. Ocak ayında da AT&T, Huawei Mate 10 Pro'nun ABD’de satılmasını sağlayacak bir anlaşmadan çekildi ve Verizon'un da bu karara uyduğu bildirildi.

Şirketin açıklamalarına göre, Huawei Çin ve Avrupa gibi bazı bölgelerde hala oldukça popüler. Dünyada 170’ten fazla ülkede 500 milyondan fazla insanın Huawei telefonlarını kullanmakta olduğu belirtiliyor. Huawei, geçtiğimiz Ağustos ayında 2018 yılına ait satış tahminlerini 180 milyondan 200 milyona çıkarmıştı ve 2019 yılının sonları itibarıyla dünyanın en büyük telefon satıcısı olmayı hedeflediğini söylemişti.