2012’de Apple’da Neler Oldu?

iPad Mini’den Çin’de büyük işgücü sorunlarına kadar düşünüldüğünde, 2012, Apple için hiç de durağan bir yıl değildi. Biz de sizin için Apple’da bu yıl içinde yaşanan 5 büyük olayı yazdık. Apple, 2012’nin çoğunu daha önceki yıllara benzer şekilde yani süre

Apple Çin’de

Cook, Apple’ın baş işletme görevlisi iken, iPod, iPad ve şimdi de iPhone’ları hızlı ve çok sayıda üretebilmek için denizaşırı üreticilere yatırım yaptı. Fakat Apple üzerinde barındırılan ilk kritik raporlama olmamakla beraber;  tedarikçi tesislerde iyileştirmeler için bu üreticilerin kullanımını yasakladığı iş uygulamalarını kullanmanın yanı sıra, zayıf işgücü ve güvenlik konuları rapor edildi. Daha sonra Apple, yıllık ticaret raporunda, çalışma saatleri ve çevre standartları ile uyum sorunlarına çözüm bulduğunu bildirdi.

Daha sonra Cook, çalışanlar hakkında sızdırılmış olan bir durum notunu, “Dünyadaki ticaret zincirimiz üzerindeki her çalışanımız ile ilgileniyoruz” diyerek yalanladı.

Yönetici Sarsıntıları

John Browett‘ı zaten şirketten uzaklaştırmış olan Apple, bu yıl içinde iOS biriminde kıdemli başkan yardımcısı olan Scott Forstall’ın gelecek yıl şirketten ayrılacağını duyurdu.

Yazılım şefi Bob Mansfield de aynı zamanda yeni pozisyona, yarı iletken ve hücresel teknolojilere odaklanan bir bölümün başına getirildi.

Hisse Senedi Yükselmeleri ve Alçalmaları

Apple’ın hise senedi, iPhone 5’in satışa çıkacağı gün yani 21 Eylül’de tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı ve $702’ın üzerine çıktı. Fakat sonra bu bambaşka bir hikâyeye dönüştü. Odak noktası,  hisselerin bir ay içinde yaklaşık yüzde 20 oranında düşmesiyle, Apple’ın hızlı ve istikrarlı şekilde büyümesinden aynı derecede hızlı bir düşüşe doğru kaydı.

  1. 2012’de Apple’da Neler Oldu?
  2. Apple ve Samsung
  3. Apple Çin’de
  4. iPad Mini

YORUMLAR