2035 Yılında Yollarda 21 Milyon Sürücüsüz Araç Olacak

2035 Yılında Yollarda 21 Milyon Sürücüsüz Araç Olacak

Yapılan tahminlere göre sürücüsüz araba teknoloji tahminlerden çok daha hızlı gelişecek ve 2035 yılına geldiğimizde yollarda 21 milyon sürücüsüz araba görebileceğiz. 

Google başta olmak üzere sürücüsüz araba teknolojisine birçok şirket yatırım yapıyor. Sürücüsüz arabanın yanı sıra kendi kendini sürebilen araba teknolojisi de yayılmaya devam ediyor. Sürücüsüz olarak bir noktadan bir noktaya ulaşabilen arabalarda henüz çok geride olsak da, Tesla'nın arabalarında uyguladığı gibi yolun belli bir kısmında sürüşü devralabilen teknolojiler bir hayli gelişmiş durumda.

Analiz şirketi IHS Automotive ise daha önce yaptığı tahminleri güncelledi. Şirket 2035 yılında yollarda göreceğimiz kendini sürebilen ve sürücüsüz araba sayısı tahminini 21 milyona çıkardı. IHS Automotive, Haziran 2014'te yayınladığı eski raporunda, 2035 yılında bu kategoriye giren araç sayısının 11.4 milyon olacağını söylemişti. Bu arttırımın sebebi ise otonom araba teknolojisi üretmek isteyen şirketlerin sayısının artması ve araştırmalara verilen önemin yükselmesi olarak gösterildi.

IHS'in yaptığı analize göre sürücüsüz araba teknolojisinin liderleri Amerika'dan çıkacak ve 2020 yılına geldiğimizde ABD'de binlerce sürücüsüz araba yollarda olacak. 2035 yılında ise bu rakamın 4.5 milyona kadar ulaşacağı, yine yapılan tahminler arasında. Amerika'nın hemen ardından Japonya'nın geleceği ve 2020 Olimpiyat Oyunları için yapılacak yatırımlarla birlikte Japonya'daki artışın da katlanacağı söyleniyor. Bu iki ülkenin ardından ise Batı Avrupa ülkeleri gelecek ve yine aynı dönemde Orta Doğu ve Afrika'da da milyonlarca otonom araba satılacak.

Yaşlı Kadının Otomatik Pilota Verdiği Tepki Herkesi Güldürdü

Google'ın Sürücüsüz Arabası Otobüse Çarptı

Sürücüsüz Kamyon Konvoyu Avrupa'yı Baştan Başa Geçti

YORUMLAR