2013'te SSD Satışları İki Katına Çıkacak

2013'te SSD Satışları İki Katına Çıkacak

SSD sürücüler geleneksel mekanik harddisklere göre hem düşük güç tüketimleri hem de inanılmaz hızlara ulaşan performansları nedeniyle son zamanlarda giderek daha da sık tercih edilir oldular. İlk piyasaya sürüldüklerinde sahip oldukları yüksek fiyat ve düşük kapasite ikilisi de giderek ortadan kalktığı için 2012’de 39 milyon satışa kadar yükselen SSD’lerin 2013’te 83 milyon adet satılması bekleniyor.

Özellikle Windows 8 ve Intel’in Ultrabook’lara yönelmeleri ile yükseliş göstereceği beklenen Ultrabook pazarının SSD’lere büyük oranda ihtiyaç duyduğu dikkate alındığında SSD satışlarındaki yükselişin bir kısmının Ultrabook satışlarından kaynaklanacağı tahmin ediliyor.

İnce boyutları ve hafiflikleri ile öne çıkan Ultrabook’lar maalesef 2012’de kötü bir pazarlama stratejisi nedeniyle pek yaygınlaşamamışlardı ve özellikle tablet piyasasının gölgesi altında kalmışlardı. SSD gibi sessiz ve hafif teknolojilere büyük oranda ihtiyaç duyan Ultrabook’ların Intel’in yeni Haswell işlemcileri ile birlikte Windows 8’in dokunmatik özelliklerini birleştirmesi sayesinde 2013’ün popüler trendleri arasında yer almaları bekleniyor ve bunun SSD pazarına büyük katkısı olacağını tahmin etmek zor değil.

Tim Cook iPhone 5 için doğru ekranı seçtiklerini açıkladı

YORUMLAR