2014 Yılı Tarihin En Sıcak Yılı Oldu

2014 Yılı Tarihin En Sıcak Yılı Oldu

Dünyamız her geçen yıl biraz daha ısınıyor. Hava kirliliğine ve atmosferin ısınmasına yol açan karbon temelli kömür ve petrol gibi yakıtların kullanılmasıyla, sıcaklıklar daha da artacak. NASA, NOAA ve Japon Meteoroloji Ajansının açıkladığı raporlara göre 2014 yılı, hava sıcaklığının kayıt edilmeye başladığı 1880’den beri yaşanan en sıcak yıl oldu.

Özellikle kuzey yarım kürede, yani karaların daha çok olan kapladığı bölgede yaşanan küresel ısınma, geçen seneye göre 0.05 derece arttı. Bilim adamlarının iklim sıcaklıklarının giderek artacağı uyarısı da bu yolla ispatlanmış oldu. Küresel iklimde bu denli hızlı ve yüksek bir ısınma olması, çok sert fırtınalara ve ani sel baskınlarına neden olarak insanların hayatlarına mal oluyor. Daha önceleri küresel iklimin bu kadar ısınmasının, rüzgar azlığı nedeniyle okyanuslardan havaya ısı geçişine bağlayan bilim adamları, bu yıl fazlasıyla rüzgar olmasına rağmen sıcaklıkların düşmemesiyle bu görüşün hatalı olduğunu kabul ettiler.

Dünya’nın daha da çok ısınmasıyla orta vadeli gelecekte, tarım alanları büyük zarar görebilir. Uzun vadede ise insanoğlunu çok sıkıntılı bir süreç bekliyor olabilir. Dev sanayileri olan devletler havanın kirletilmesine göz yumdukça bu durumun çözülmesi imkansız gibi görülüyor.

Yeni Başlayanlar İçin Instagram İpuçları

YORUMLAR