2014 Yılında, 1 Milyar Android'li Cihaz Satıldı

2014 Yılında, 1 Milyar Android'li Cihaz Satıldı

2014'ü geride bırakalı bir ay olmasına rağmen, gerek şirketlerin finansal sonuçlarını bir bir açıklaması, gerekse araştırma şirketlerinin yıllık analizlerini yapmasıyla geçen yıla dair birçok veri konuşuluyor. Strategy Analytics adlı araştırma şirketinin araştırmasına göre, 2014 yılında toplam 1,3 milyar Android cep telefonu satıldı.

Google'ın geliştirdiği mobil işletim sistemi olan Android, birçok cep telefonu üreticisi tarafından kullanılıyor. Samsung, Sony ve HTC gibi büyük telefon üreticilerinden sonra Çinli telefon üreticilerinin de çok büyük satış rakamlarına ulaşması, şüphesiz bu devasa rakamın ortaya çıkmasına katkı sağladı. Android cihazların en büyük rakibi iOS yani Apple cephesinde ise 1 milyarıncı iOS cihaza ulaşıldı. Bu da demek oluyor ki, Apple tüm üretimi boyunca 1 milyar ürüne sahipken, aynı rakamı Android dünyası bir yılda elde ediyor.
Android işletim sistemi, gerek pahalı gerekse çok ucuz cihazlarda çalışabildiği için, böyle devasa satış rakamlarına ulaşabiliyor. Her geçen gün pazar payını arttıran ve piyasayı domine eden Androidli cihazlar, gün geçtikçe yeni özelliklere kavuşuyor ve kararlı hale geliyor. Bakalım popüler mobil işletim sistemi bu başarısını gelecekte de sürdürebilecek mi?

YORUMLAR