2014 Yılının En Zayıf İşletim Sistemi Mac OS X Seçildi!

2014 Yılının En Zayıf İşletim Sistemi Mac OS X Seçildi!

İşletim sistemlerinde kritik olan yerlerleri ve potansyel güvenlik açıklarını tespit eden NVD veritabanı toplamda 7,038 yeni potansyel tehlikeler keşfetti. Her güne düşen ortalama 19 güvenlik açığına üçüncü parti uygulamalar en büyük sebep gösterilirken bu oranın %80'e ulaştığı belirtildi. İşletim sistemleri güvenlik açıklarının 'lük bir dilimine sahip ve geriye kalan %4'lük kısımda da donanımdan ötürü ortaya çıkabilecek hasarları adres gösteriyor.

2014 yılında işletim sistemlerini güvenlik açığı konusunda listelediğimizde Apple'ın iki işletim sistemi (Mac OS X ve iOS) zirvede yer alıyor. Yıllardır güvenli işletim sistemi konusunda iddialı olan şirket için bu veri trajik bir gerçeği su yüzüne vuruyor. Öte yandan, Microsoft'un son sürümü olan Windows 8.1, 8'inci sırada yer alarak başarılı bir tablo sergiliyor. Listede olan işletim sitemleri aşağıdaki tablodaki gibidir:

Sizin bu konuda fikriniz nedir? Sizce Apple, işletim sistemi konusunda gerçekten zayıf bir seçenek mi? Windows, güvenli görünen profiline rağmen üçüncü parti uygulamlarından kan kaybediyor olabilir mi? Fikrinizi bizimle yorum kutusundan paylaşmayı unutmayın.

Apple iPad Air 2'nin Yeni Reklamı Oscarlık Oldu

YORUMLAR