2015 Yılının En Çok Kullanılan 25 Şifresi

2015 Yılının En Çok Kullanılan 25 Şifresi

Kişi başına ortalama 19 şifreye sahip olduğumuz internet ortamında kullanıcılar arasında en popüler olan 25 şifre belirlendi. Fakat 2015 yılında tercih edilen en popüler 25 şifreye baktığımızda malesef kullanıcıların şifre seçimi yaparken yeterince dikkatli davranmadığını görüyoruz.

2015 yılı boyunca en çok kullanılan şifreler adeta hackerların ekmeğine yağ sürecek kadar kolay oluşturulmuş ve bulmak için neredeyse emek bile harcamak gerekmiyor. SplashData firmasının her yıl açıkladığı raporun 2015 versiyonundaki veriler yine sızdırılan ya da çalışnan 2 milyon adet şifre ile oluşturulmuş.

Dünya geneli olduğu için listede bulunan harfli şifreler içerisinde Türkçe yok fakat rakamlıların pek çoğu Türkler tarafından da tercih edilen şifreler arasında.

İşte karşınıza 2015 yılında en çok kullanılan en popüler 25 şifre listesi:

Resimde de göreceğiniz üzere geçtiğimiz yıl olduğu gibi "123456" yine en çok kullanılan ve çalışnan şifrelerin başında geliyor. Listenin ikinci sırasında ise şifre kelimesinin İngilizcesi olan "password" geliyor. Hesap şifreleriniz içerisinde 123456 ya da direk şifre bulunuyorsa değiştirerek kendinizi güvene almanız sizin açınızdan yararlı olacaktır. Sadece bu 2 şifre değil, listedeki diğer şifreleri de kontrol ederek sahip olduğunuz hesapların şifrelerini çok daha güvenli ve karmaşık olarak değiştirmenizi tavsiye ediyorum.

Şifrelerinizin güvenliğini sağlamak için alttaki LastPass programını da ücretsiz olarak indirebilirsiniz:

YORUMLAR