2016 Apple Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu

2016 Apple Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu

Her sene olduğu gibi Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda en iyi iOS ve Mac uygulamaların açıklandığı Apple Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu. Benzersiz ve ilgi çekici tasarımlı oyun ve uygulamalarıyla Apple’ın beğenisini kazanmayı başaran geliştiriciler App Store’da ayrıcalık, kupa ve çeşitli Apple ürünleriyle ödüllendirildi.

Türkiye saati ile 20:00’da başlayan ve 2 saat süren WWDC 2016 etkinliği sonrasında geleneksel en iyi uygulama ve oyunlar seçildi. Bu senenin kazananları SQUARE ENIX’in sıra tabanlı oynanış sunan bulmaca aksiyon oyunu Lara Croft Go, Noodlecake Studios’un platform oyunu Chameleon Run, BAFTA ödüllü Lumino City’nin yapımcılarının imzasını taşıyan tilt oyunu INKS., 2016 Apple Tasarım Ödüllerini alan oyunlar oldu.

Chameleon Run

"iPhone telefonlarınızda ve iPad tabeltlerinizde oynayabileceğiniz bir platform oyunu olan Chameleon Run'da bizi klasik kaçış oyunlarından biraz farklı bir oynanış yaısı bekliyor. Normalde sonsuz koşu oyunlarında kahramanımızı arkasından takip ederek karşımıza çıkan engelleri aşmaya ve altınları toplamaya çalışıyoruz. Chameleon Run'da ise kahramanımızı bir platform oyununda olduğu gibi yatay doğrultuda ilerlerken görüyoruz ve kontrol etmeye çalışıyoruz. Oyundaki temel amacımız ise karşımıza çıkan boşluklara düşmeden bir sonraki platforma atlamak ve en uzun süre yolumuza devam etmek."

INKS.

"100’ün üzerinde Miro, Matisse, Jackson Pollock, Bridget Riley gibi ünlü sanatçılardan esinlenerek hazırlanmış masalarda oynadığımız pinball diğer deyişle tilt oyununda topu masanın noktalarına çarptırdıkça masa renklenmeye başlıyor. Topu attığımız noktanın mürekkep dökülmüş gibi olması ve masaların tasarımı oyunu farklı kılan tek şey. Bunlar dışında bildiğimiz tilt oyunu; topu masanın farklı köşelerine çarptırarak puan topluyor, top iki sopa arasından kayıp gittiğinde oyunu kaybediyoruz."

Lara Croft GO

"Lara Croft GO daha önceki Tomb Raider oyunlarından farklı bir yapıya sahip olan bir mobil oyun. Sıra tabanlı bir bulmaca çözme oyunu olarak tanımlanabilecek Lara Croft GO'da antik harebelerde yol alırken her hareketimizi bir satranç oyunu gibi hesaplayarak ilerlememiz gerekiyor. Karşımıza çıkan bulmacaları çözmek için ihtiyacımız olan eşyaları buluyoruz ve yeri gelince kullanıyoruz. Düşmanlarımızla yaptığımız savaşlar da bu şekilde bir bulmaca çözme işi gibi geçiyor. Oyunda Lara'yı parmaklarınızı ekranda sürükleyerek yönetebilmniz mümkün."

YORUMLAR