2017'de Türkiye'de Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı?

2017'de Türkiye'de Ne Kadar Akıllı Telefon Satıldı?

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, geçtiğimiz beş aylık sürede akıllı telefon satışları hakkındaki son durumu kamuoyu ile paylaştı. 

Kurlar sebebi ile amiral gemisi sınıfındaki telefonların beş bin lira bandına çıktığı ülkemizde, ne kadar akıllı telefon satıldığı merak konusuydu. Beklenen resmi açıklama ise Sinan Ekşi'den geldi. Ekşi'nin yaptığı açıklamaya göre, son 5 aylık dönemde ortalama 1.2 milyon akıllı telefon satıldı. 2017'nin başından bu yana geçen sürede, aylık ortalama olarak 850 bin adet telefon satılmasının yanı sıra bu ortalamanın diğer dönemlere göre gerilediğini de belirtti. Buna rağmen Mayıs ayının daha hakeretli geçtiğini açıklayan Ekşi, dolar kurundaki gerilemenin fiyatlara yüzde 15 oranına yansıyacağını ve bunun da satışları arttırmasını umduklarını belirtti.  Sinan Ekşi, bu düşüşün 600 - 900 lira arasında satılan telefonlarda daha çok görüleceğinin de altını çizdi.

Merak edilen bir başka konuyu daha aydınlatan Ekşi, Türkiye'de kaçak telefon satışlarının bir hayli yüksek olduğunu söyledi. Kaçak ve vergisiz olarak satılan telefonların sayısının 5 milyon adede yaklaştığını belirten yönetim kurulu başkanı, bu sebeple MOBİSAD'ın beyaz eşya ve mobilyada olduğu gibi akıllı telefonlar içinde vergi indirimleri getirilmesi beklentisinde olduğunu sözlerine ekledi.

Samsung Galaxy S8 Serisi Cihazları Türkiye Satış Fiyatında İndirime Gitti

Huawei P9 Lite Türkiye Satış Fiyatı Açıklandı

YORUMLAR