2018'in En Değerli Şirketi Belli Oldu

Bildiğiniz üzere uzun yıllardır dünyanın en değerli şirketi konumunda yer alan Apple, ilk defa 1 trilyon dolar servete ulaşmıştı. Bu anlamda rakipsiz olarak nitelendirilen şirket, yıl sonuna kadar istediği hedefleri gerçekleştiremedi ve liderliği Microsoft'a kaptırdı.

Özellikle son birkaç yıldır sürdürdüğü liderlik takibinde başarıya ulaşan yazılım devi Microsoft, Apple ve Amazon gibi rakiplerini geride bıraktı. 2018 biterken en değerli şirket koltuğuna geçmeyi başaran Microsoft, Apple'ın yanlış politikalarını da kendi lehine kullanmayı bildi ve 2018 yılının en kıymetli şirketi unvanına sahip oldu.

Microsoft'un Değeri 780 Milyar Dolar

Ağustos ayında rekor kıran ve 1 trilyon değere ulaşan Apple, yıl boyunca Amazon ile rekabet içerisindeydi. Ancak üçüncü sırada yer alan Microsoft ise satış başarısını kanıtladı ve gelir konusunda birinciliğe yükseldi. 780 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak yılı lider biteren yazılım devinin hemen arkasında 734 milyar dolarlık piyasa değeriyle Amazon bulunuyor.

2019 yılına değer konusunda üçüncü şirket olarak giriş yapan Apple ise hisselerinde yüzde 32'lik düşüş yaşadı ve bu anlamda 748,5 milyar dolar seviyelerini gördü. Yanlış politika sonucunda pek çok kullanıcısını kaybeden Apple ve Amazon'un ne gibi hamlelerde bulunacağını yakın zamanda göreceğiz.