2018'in En Güvenli Araçları Açıklandı

Yılın Otomobili Yarışmasında Boy Gösterecek Modeller Belli Oldu

EuroNCAP tarafından 2018 yılının en sağlam otomobilleri yayınlandı.

EuroNCAP'ın Yıldız derecelendirmeleri, farklı kategorilerdeki araçlar arasında doğrudan karşılaştırılamıyor bu nedenle, hangi araçların rakiplerinden daha iyi performans sergilediğini gösteren “Sınıfının En İyisi” yayınlanıyor. Her yıldız derecelendirmesinin şartları, her sene daha da zorlaşıyor, “Sınıfının En İyisi”  karşılaştırması, tüm araçların aynı standartlara göre değerlendirilmesi için yalnızca her takvim yılı içerisinde yapılıyor. “Sınıfının En İyisini” tanımlamak için dört değerlendirme alanının her birinde elde edilen skorların ağırlıklı toplamına göre bir hesaplama yapılıyor. Bu dört değerlendirme alanı ise “Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, Yaya ve Güvenlik Yardımcısı” şeklinde. “Sınıfının En İyisi” olmaya hak kazanan araçlar, bu derecelendirmeyi sadece standart güvenlik donanımlarına göre alabiliyorlar. Opsiyonel ekipmanlara göre verilen ilave derecelendirmeler ise kapsam dışında kalmakta. Açıklanan otomobil markalarına gelin hep beraber sırasıya bakalım!

İlk sırada Hyundai Nexo geliyor. Araç hidrojen ile çalışmakta ve yapılan testlerde en sağlam araçların başında gelmekte. Yapılan teslerdeki aldığı skorlar; yetişkin yolcu %94, çocuk yolcu %87, yaya %67, güvenlik yardımcısı %80 olarak paylaşıldı.

Hyundai Nexo

İkinci Sırada Lexus markasının Es modeli ve Hibrit modeli gelmekte. 2019 yılında ülkemize gelmesi beklenen modeller hibrit sistemi ile çalışmakta. 

Aracın yapıan testlerde aldığı skorlar sırasıya; yetişkin yolcu için %91, çocuk yolcu için %87, yaya için %90 güvenlik yardımcısı da %77 olarak açıklandı.

Üçüncü ve son olarak Mercedes Benz A Serisi güvenli araçlar arasında yerini alıyor. Araç size yaklaşmakta olan çarpışma tehlikesine karşı uyarabiliyor, frenleme ve kaçınma manevrası sırasında size yardım etmekte veya otomatik olarak kendi kendine acil frenlemeyi tetiklemekte. Yapılan testlerde; yetişkin yolcu %96, çocuk yolcu %91, yaya %92, güvenlik yardımcısı %75 skorunu aldı.

Sizler en güvenli olarak seçilen 3 otomobil hakkında ne düşüyorsunuz? Hangi aracı beğendiniz?Yorumlarda bahsetmeyi unutmayın!