2018’in İkinci Çeyreğinde 765 milyon Siber Saldırı Yaşandı

2018’in İkinci Çeyreğinde 765 milyon Siber Saldırı Yaşandı

Positive Technologies ’in raporuna göre, 2018’in ikinci çeyreğinde tam 765 milyon internet kullanıcısı bilgisayar korsanları tarafından hedef alındı.

Massachusetts merkezli siber güvenlik şirketi Positive Technologies, 2018’in ikinci çeyreğinde yaşanan siber saldırılara ilişkin hazırladığı raporu yayınladı.

Rapora göre,  2018’in ikinci çeyreğinde dünya genelinde 765 milyon kullanıcı siber saldırılardan etkilendi. Bilgisayar korsanları için en cazip hedefler ise kişisel veriler (yüzde 30) ve kimlik bilgileri (yüzde 22) oldu. 

Dahası, yılın ikinci çeyreğindeki kötü amaçlı yazılım tabanlı saldırıların sayısında 2011'in ilk çeyreğine (yüzde 63'e karşılık yüzde  49) kıyasla bir düşüş olmasına rağmen, çevrimiçi erişimi engellemeye yönelik saldırılar gün geçtikçe çok daha yıkıcı bir hal alıyor.

Hacker’lar ayrıca, oturum açma bilgilerini çalmak için sosyal mühendisliğin yanı sıra sıfır gün güvenlik açıklarını da kullandılar. Sıfır gün açığı, bir yazılım üzerindeki açığın fark edilmesi ve bu açığın ortaya çıkmasından sonra internet korsanlarının açık olabilmesi muhtemel platformlara saldırılar düzenlemesidir.

Rapora göre, özel şirket ve kuruluşlara yapılan saldırıda yüzde 54 oranında bir artış yaşandı. Bu da bilgisayar korsanlarının siber namlularını daha yüksek değerli hedeflere yönelttiği anlamına geliyor.

Positive Technologies, bireylerin ve şirketlerin siber güvenliğe gerekli önemi vermedikleri için 2018’in üçüncü çeyreğinde veri hırsızlığı saldırılarının artacağını tahmin ediyor.