2019'da Türk Dizileri Ücretli Olabilir

türk dizisi ücretli

Türkiye’deki televizyon kanallarında yayınlanan dizilerin ücretli olabileceği iddia edildi. Bir haber sitesinde yer alan haberde, 2019 yılından itibaren birçok dizinin ücretli izleneceği ve onlarca dizinin yayından kaldırılacağı iddia edildi.

Haberler.com isimli internet sitesi tarafından ortaya atılan iddialarda, 2019 yılında Türk televizyon kanallarının temelli bir değişim içine girebileceği aktarıldı. İddiaya göre, dizi sürelerinin giderek artması ve her gün her kanalda birden fazla dizinin yayınlanması üzerine medya patronları düğmeye bastı ve ortak karar almak için bir araya geldi.

2019 yılının başından itibaren uygulamaya geçirilmesi planlanan yeni sistemle birlikte her kanalda bir dizi yayınlanacağı aktarıldı. Yani her kanal kendi belirlediği dizi dışında başka hiçbir diziyi aynı gece art arda yayınlayamayacak. Her kanalın günlük sadece bir dizi yayınlama hakkı olacak.

Ortaya atılan iddialardan dikkat çeken bir diğerine göre de dizilerin bir çoğu 2019 yılının ocak ayından itibaren bir bir ekrandan kaldırılacak. 2019 yılından itibaren her kanalın ücretli platformu olacak ve sevdiği diziyi takip etmek isteyen izleyici kanala üye olup belirli bir ücret karşılığında diziyi izleyebilecek.

türk dizisi ücretli 1

Detaylar tam anlaşılamadı

Yayınlanan haberden sonra her kanalın yayınlayabileceği dizi sayısı muğlak kaldı. Halihazırda çok uzun dizi süreleri sebebiyle aynı akşam sadece 1 bölüm yayınlayabilen kanalların, bu anlaşmadan sonra öğle kuşağındaki dizileri mi kaldıracakları yoksa akşam kuşağından mı feragat edecekleri anlaşılamadı.

Yine kanalların hangi dizileri ücretli olarak satacakları belirsizliğini korudu. Akşam kuşağında ücretsiz olarak dizilerini yayınlayan kanalların, sonrasında tekrar izlemek isteyenlerden mi para talep edecekleri ya da televizyondan yayınlamadıkları dizilerden mi para almak istedikleri konusu soru işaretini korumaya devam ediyor.